Göbekli Tepe temploma
"Göbekli Tepével nem számol a történetírásunk. A mai Dél Törökország egyik magaslatán nemrég egy 11 ezer évvel ezelőtti templomépítményt tártak fel. A megalit kör alakú építmények mindazt beárnyékolják, amit eddigi múltunkról tudni vélünk. E templom a felsőfokok emlékműve olyan időből amikor az utolsó jégkorszak éppen végetért,mintegy 6000 évvel az egyiptomi piramisok építése előtt. talán vadászok gyűjtögetők építették,akik még a földművelést sem ismerték? Az állattenyésztésről és a fazekasságról nem is beszélve. Több tucat, majd 6 méter magas T-oszlop emelkedik a Göbekli Tepén az ég felé. Mind-mind egyetlen darab mészkőből kifaragva, néhányuk eléri az 50 tonnás súlyt is. Művészi domborművekkel díszített falmaradványok veszik őket körül, melyek állatfajokat örökítenek meg. Hogy a a mai Sanlifura városától északkeletre milyen izomkolosszusok farghatták ki valaha primitív kőkorszaki szerszámaikkal a sziklából a hatalmas sztéléket, majd állították fel azokat hatalmas erőfeszítéssel rejtély marad.... Az sem világos mi vezette őket e tettükben mert Göbekli Tepén nem volt város. Település nyomai sem találhatók, ott fönt ugyanis hiába keres az ember vizet..... Majd 9500 évvel ezelőtt megtörtént a felofghatatlan: megfejtehetelen okokból a kőkorszaki szupermérnökök betemették a csodálatos művüket. Aprólékosan gondoskodtak arról, hogy minden rejtve maradjon, majd eltüntek. (Forrás: Luc Bürgin :Régészeti rejtélyek Allprint kiadó 2003.
Mé több kép: http://www.haberler.com/resim.asp?ha...esim_id=289774 http://www.haberbilgi.com/bilim/arke...anadolu-v.html
Ezékiel szerint az édenkert közepe egy szent hegy volt. A törökországi Göbekli Tepe csúcsot máig annak tartják a helybeliek, és alig két kilométerre van Urfa városától és a barlangtól, amelyben a szentírás szerint Ábrahám született. A feltételezések szerint Ádám és Éva is valós személyek lehettek, akiknek története az egész, születőben lévő civilizációra nagy hatást gyakorolt. .................................................. .................................................. .................................................. .................
Amennyiben tehát a kőkörök Nap-szentélyek, annyiban a magyar kultúrkörből származnak, és a magyarság alapvető életélménye, a lélek és az élet tisztelete, a lélek, az élet mágikus erejének élménye nyilvánul meg benne. Ez az értelmezés nem feltétlenül kizárólagos. Ha ugyanis más név alatt ismert népek hasonló köralakú Nap-szentélyeket építettek, akkor fennáll az a lehetőség is, hogy a magyarság ősnépének egy másik elágazásáról van szó, amely őrzi az emberiség ősi hagyományát, a Napkultuszt. Így például Göbekli Tepe, a Délkelet-Anatóliában i.e. 9000 körül (!) épült kőkorszaki település. Házakból és templomokból áll, amelyek köralakúak. Domborműveik oroszlánokat, rókákat, vaddisznókat, szürke gémeket, kacsákat, skorpiókat, hangyákat és kígyókat ábrázolnak. Így két legfőbb jellegzetességük, a köralakú templom, és az állatábrázolásos művészet, megegyezik a szkíta kultúrkör legfontosabb jellemzőivel. (Grandpierre Attila: A kőkörök eredete és az emberiség eltemetett őskori magaskultúrája.)
Göbekli Tepe szentélyének rekonstrukciója
Kr. e. 9000 körül
Jelenleg ez a világ legrégibb ismert neolit temploma, a legkorábbról feltárt, emberkéz építette szentély (alapos tudományos méréseken nyugszik a kormeghatározás).
A lelőhely Törökország délkeleti részén fekszik, a Taurus északkeleti előhegyeinek egyik dombján. Nevének jelentése: 'magaslat, amelynek köldöke van'. Ez nyilvánvalóan a hosszú évezredekig feltáratlan, 15 m magas, 300 méternyi átmérőjű tellre utal.
A bikakoponyák homlokrészén jókora egyenlő szárú, vörös keresztek láthatók...
|