Az energialgzs csodja
Lgzskontroll (2) |
Dr. Komin Vlagyimir |
|
A lgzsfiziolgival foglalkoz modern tudomnyos kutatsok kibvtettk tudsunkat a lgzs lnyegrl, s arra ksztettek, hogy mskpp lssuk az oxign s szndioxid szerept az anyagcsere-folyamatokban. A kimagasl sporteredmnyek irnti igny, valamint az egszsggyi jelleg rkutatsok, amelyek lehetv tettk, hogy az ember hossz ideig, egszsgkrosods nlkl tartzkodjon az rben, hozzjrultak a lgzsen alapul j technolgia elmleti alapjainak kidolgozshoz.
A legnagyobb energia mennyisget az ember a lgzsen keresztl kapja, ezrt minden, ami zavarja a lgzst, befolysolja az energia mennyisgt. Az ember knnyen, gyorsan s biztonsgosan tudja emelni energiaszintjt s ezzel megszabadulni a fizikai gondoktl a lgzs segtsgvel. Amikor az ember rzi az ert, nagyobb lesz az nbizalma s nyugalmat rez. Ez azt jelenti, hogy lgzssel sikerlt energival feltlteni a test minden sejtjt.. Amikor a lgzs funkcija romlik bels konfliktus vagy stressz miatt, energia hiny alakul ki s a test alacsony energia szinten mkdik. Ezt a folyamatot nevezzk betegsgnek. |
A legjabb tudomnyos kutats megmutatta, hogy a vrrel rkez oxignt a sejtek akkor tudjk feldolgozni , amikor magas a szndioxid tartalom. Ha a oxign s a szndioxid arny 1/3 a szervezet sejtjeiben, akkor az oxign teljesen feldolgozdik. Ez azt jelenti, hogy a sejtekben hromszor annyi szndioxidnak kell lenni, mint oxignnek. Amikor a sejtek szndioxid tartalma leesik, a sejtek nem tudjk feldolgozni a vrrel jv oxignt, oxignhsg alakul ki s a szervezetben energia hiny lp fel.
A lgzs rvid apr belgzssel, hossz passzv kilgzssel segt fenntartani a vrben s a sejtekben a magas szndioxid szintet, gy teljesen fel tudja dolgozni a vrrel jv oxignt, s gy a szervezetet 100%-ban tudja elltni energival.
Az ember egy klnleges lgzsteszt segtsgvel mrheti meg sajt energia szintjt. Vissza kell tartani a lgzst a kilgzs utn. Ez a test gynevezett lgzssznete vagy a kontroll pauza. Kzepes be- s kilgzst kell vgezni orron keresztl, s kilgzs utn visszatartani a levegt, amg feszltsg nlkl sikerl. Amikor az ember akarattal prblja kitartani a lgzssznetet, az hiba.
Ha a lgzs sznet kilgzs utn:
10 sec. - ez alacsony energiaszint,
20-30 sec. - ez kzepes energia szint, ami a legtbb embernek van,
30-40 sec. - ez normlis energia szint,
40-60 sec. - nagyon j energia szint,
60 sec. felett - kivl energia szint.
20 sec. felett javtja a td funkcijt,
30 sec. felett rendbe jn a gyomor- s blrendszer,
40 sec. felett regenerlja az immunrendszert s a szv- s rrendszert, javtja a szervezet bels funkcijt, felgyorstja s rendbe hozza az anyagcsert,
60 sec. felett rendbe hozza az idegrendszert. Nagyobb lesz a figyelem s a koncentrci kpessge, elmlik a fizikai s pszichikai fradtsg rzse. A megjelent tbblet energival az ember meg tudja valstani cljait s az nkifejezst az letben.
1, lgzs gyakorisgnak s mlysgnek fokozsa.
2, A kt irnyzat kiegszti egymst: az egyik elsegti az energia felhalmozdst, a msik A tudatos lgzstechnikban kt irnyzat ltezik: a lgzs intenzitsnak korltozsa, ill. a cskkenti a felesleges energiavesztesget.
3, Az ellenttek nem kizrjk, hanem kiegsztik egymst.
Vegynk egy egyszer pldt: egy medencben kt cs van, az egyiken keresztl befolyik, a msikon keresztl pedig kifolyik a vz, akkor az analgia s az sszehasonlts pldjt lthatjuk. A szndioxidot gondolatban helyettesthetjk a vzzel, amely be- s kifolyik a medencbl. A vz az energia jelkpe, a medence pedig a szervezet, a test. gy a szndioxid felhalmozdst elidz technikk segtsgvel elg sok energival lehet feltlteni a szervezetet, ill. a csvn keresztl elg sok vz kerl be a medencbe. De ha ers bels vagy kls stresszhats ri a szervezetet, akkor az destabilizlja a lgzst, ami vgeredmnyben az sszes, szndioxid felhalmozdsra fordtott erfesztst semlegesti, illetve a msik csvn tbb vz folyik ki, mint be. Ahhoz, hogy a medence megteljen a vzzel, cskkenteni kell a kifoly vzmennyisget. A szervezet esetben a szndioxid vesztesg cskkenst kell elrni a termelssel szemben. Csak ebben az esetben lehet elltni a szervezetet a normlis letvitelhez szksges energiamennyisggel.
Ha az ember nllan foglalkozik minden nap , folyamatosan ezzel a klnleges lgzs technikval, kezdi gyjteni az energit, s lehetsge lesz betegsg s fizikai fradtsg nlkl lni. Ezrt, hogy ez a folyamat elinduljon, naponta 30-60 percet kell a lgzssel foglalkozni. Lehet egyszerre csak 5-10 percet foglalkozni a lgzssel, s gy sszegyjteni a napi 60 percet, amire szksg van. Meg kell jegyezni, hogy ez a lgzstechnika, ami segt gyjteni az energit olyan egyszer, hogy tvnzs kzben, sta vagy kirnduls kzben, vagy kzlekedsi eszkzn is nyugodtan vgezhet.
http://www.csend.hu/magazin/0103/index3.html#energia |