kezdetek
kezdetek
Men
 
Homly
 
si trkpek
 
si kultrk
 
A vilgegyetem ciklusai
 
AZ EMBER
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Teremtstrtnetek
 
Magyar
 
Lelkes takarts

Linda Thomas

Kosz a htkznapokban - a takartsrl s a gondozsrl


A hztartsban nagyon gyakran sszekeverjk a kosz s a rendetlensg fogalmakat. A htkznapi beszdben a rendnek inkbb a rendszeressghez s az tlthatsghoz van kze. Egy szobt akkor mondok rendesnek, ha minden a helyn van s gond nlkl tudok tjkozdni s kiismerem magam benne. Amint azonban elkezdek a szobban dolgozni, vagy a gyerekek elkezdenek ott jtszani, ez a rend hamarosan rendetlensgbe megy t. A rendnek valban az a tulajdonsga, hogy mindig szinte magtl tmegy rendetlensgbe s ez sosincs fordtva. Tudatosan rendez mdon kell kvlrl beavatkoznom, ha az ellenkezjt akarom elrni.
A Kabbala teremtstrtnetben az ll, hogy a Mindenhat Isteni Lny visszahzdott s gy hagyta, hogy ltrejjjn az ressg. Az ebbl (az ressgbl) keletkezett koszbl jtt aztn ltre a vilg. Otthon a htkznapjainkban pp elgszer szembeslnk a kosszal. Ha csak ama a vgtelen sok lehetsgre gondolunk, amely knlkozik htkznapjaink alaktshoz, mr itt a kosszal tallkozunk. Lehetsgnk van arra, hogy clzottan alakt s rendez mdon avatkozzunk be ott, ahol alaktalansg s szablytalansg hatalmasodott el.
Amikor takartok, nemcsak a koszt akarom eltvoltani, hanem megprblok tudatosan teret ltrehozni valami j szmra. Amennyiben port vagy koszt tvolitok el, ressg keletkezik – ezt az ressget tengedem a segt szellemeknek, hogy valami j s pozitv teremtdhessen.
Tizenegy vvel ezeltt alaptottam egy takart intzmnyt, hogy finanszrozni tudjam a Waldorf-iskolt a gyermekeim szmra. Legelszr alkalmazott, fnk s tanul is voltam egyttal. Nagyon sok mindent kellett megtanulnom, nemcsak a szerekrl s eszkzkrl, hanem mindenekeltt azt, hogyan kell gazdlkodnom az ermmel, hogyan tudom vni magamat, s hogyan tudom tiszteletben tartani a tbbi ember lettert.
A munknkhoz val hozzllst rzem a legfontosabbnak. Ha nem tudunk meditatv szellemi letet folytatni, amit annyira szeretnnk; akkor megprblhatjuk a htkznapjainkat s mindent, amit csinlunk, szellemiv tenni/szellemmel tjrni/spirituzlni/tszellemteni. Ms szval: Ha nem teheted azt, amit szeretsz, tanuld meg szeretni azt, amit csinlsz. Prblj meg minden htkznapi tevkenysgbl spiritulis gyakorlatot csinlni.
Ebben nagy segtsgemre volt a kvetkez kis trtnet: lt egyszer egy kolostorban egy szerzetes. Egszen egyszer ember volt s mindenfle takart munkt vgzett a mosogatstl kezdve a padl felmossig. Munka kzben mindig azt mondta:
des Istenem, amint ezt a tnyrt mosogatom, kldd el hozzm angyalaidat, hogy tiszttsk meg a szvemet, mint ahogy n ezt a tnyrt tisztra mosom. Vagy egy msik alkalommal: des Istenem, amint ezt a padlt tiszttom, kldd el angyalaidat, hogy mindenkit, aki erre a padlra lp, rintsen meg a jelenltk. Minden tevkenysg kzben fohszt mondott. Sok-sok vig dolgozott ily mdon. A legenda szerint amint egyik reggel felbredt, megvilgosodott vlt
Aztn sok emlk jtt hozz a gyermekkorombl. Dolgok, melyeket desanynk mondott neknk s az desapm. Sokan voltunk testvrek s az egyik fivrem gyakran rosszkedven lt le a reggeliz asztalhoz. Apm ilyenkor tbbnyire megkrdezte tle: Mr megint bal lbbal kelti fel? Sok vvel ksbb ebbl a megjegyzsbl egy gyakorlatot dolgoztam ki. Amikor reggelente felbredek, megprblom gyorsan sszeszedni magam s egszen tudatosan a jobb lbammal felkelni, hogy valami pozitvat tegyek a napom rdekben. Egy napon a nagymamm hozznk kltztt, mert nagypapmat hallos baleset rte. desanym odahvta maghoz a ngy lnyt s azt mondta, hogy ezentl naponta lehetsgnk lesz a nagymama gyt megvetni. Aztn elmagyarzta, hogy
a prnjt mindig jl fl kell rzni s tgetni, hogy a sok fjdalom s knny elszlljon belle, aztn simtsuk el szpen a prnt s mondjunk hozz egy kis fohszt, hogy a nagymama este, amikor a fejt rteszi, vigaszt leljen...
gy kezddtt s aztn idvel fontos felfedezst tettem. Nagy klnbsg van a takarts s az pols kztt. Amikor takartunk, eltvoltjuk a koszt s a takarts eredmnye gyakran t percig sem tart. Nagy sszejvetelek alkalmval itt a Goetheanumban mg alig fejeztk be a csarnok takartst, mris jn valaki... Gyerekekkel is gyakran ugyanez a helyzet. Ezrt aztn sokan frusztrlnak rzik a takartst, szksges rossznak.
Ha azonban megprbljuk teljes tudatunkkal s szeretettel vgezni ezt a munkt, ha megprblunk az ujjhegyeinkkel minden sarkot thatni, akkor a takartsbl pols lesz. s ami a legcsodlatosabb ebben, hogy az pols eredmnye lnyegesen tovbb tart. Ha egy helyisget gy gondoztunk, akkor egy kis friss kosz, amit ppen behordanak, egyltaln nem lesz olyan zavar. Ezzel egytt lehet lni. A kisugrzs egszen ms, mint a rgi, megkrgesedett rtegek esetben.... Manapsg j takartkultra van kialakulban, amin felttlenl vltoztatnunk kellene. Mindenre van kln spray, amit aztn egyszeren le lehet trlni. Alig kell mr vizet hasznlni. Nmi koszt ugyan eltvoltunk, de poltsg helyett egy rteg vegyszert hagyunk htra, amiben benne marad a feloldott szennyezds.
Egy helyisgnek a gondozsa sorn nemcsak a fizikai szintet rintjk. Megvltozik az atmoszfra, fnyt is kap a helyisg. Fleg a gyermekek reaglnak ersen az ilyen vltozsokra s egszen kzvetlenl szlelik. Egyszer egy nagy csaldi hzban teljes tavaszi nagytakartst vgeztnk. Amikor a tzves kisfi hazajtt, azt krdezte, hogy a falakat is kimeszeltk-e, mert a hz olyan vilgos lett.
Hogy mennyire tartjuk fontosnak ezt a munkt, azt mi magunk tudjuk csak eldnteni. Szmomra az pols valami egszen alapvet dolog.
Minden l organizmus gyarapszik a gondozs, pols sorn. Legyen az egy nvny, egy gyermek, egy szervezet, mint pl. a Goetheanum, egy iskola, a sajt hztartsunk vagy a meglv kapcsolataink. Egy kurzus utn az egyik rsztvev elmeslte nekem, milyen gygytan hatott az pols-takarts a krnyezetre. Tizent ve volt frjnl s a kapcsolatuk elgg ztonyra futott. Amikor elkezdte otthon alkalmazni a tanultakat, a frje is magtl hozzfogott a hz krli feladatokhoz. Megrz volt szmra, hogy a hz gondozsa rvn gy rezte, mint embert ismt respektljk s szreveszik.
s ppen az ilyen tudatos pols sorn, aminek igen sok kze van az szlelshez, elemi lnyeket szabadtunk fel s teret nyitunk valami jnak a szmara. llandan rintkezsben vagyunk az elemi lnyekkel s sok ms lthatatlan lnyisggel. Elemi lnyeket vltunk meg, amennyiben azt, ami krlvesz minket, tudatosan szleljk – amikor koszt tvoltunk el, a hajunkat mossuk, a szobt szellztetjk vagy meggyjtunk egy gyertyt. Egszen ms a helyzet, amikor az odagett ednyt flretesszk vagy habvers utn a sztfrcskldtt pttyket egyszeren otthagyjuk a falon.
Ms elemi lnyeket a szorgalom s derssg, az elgedettsg s lelki nyugalom ltal vltunk meg. Nem tudunk mindegyikkel ugyangy bnni. Egy iskolban, ahol takartunk, volt egy terem, ahol nagyon kellemetlen szag volt. Mindent megprbltam, biolgiai s kmiai szereket egyarnt, mg egy gzl gppel is prblkoztam, hogy minden zugot tfjak. Semmi sem segtett, a szag maradt. Akkor azt gondoltam, taln nem elg szeretettel csinltam a dolgomat. Akkor megprbltam egszen kedves s gyengd lenni a szobhoz. Mg nekeltem is munka kzben. Semmi sem trtnt s azt gondoltam, hogy mr bele kell trdnm. Egy nap ismt oda mentem dolgozni. Nagyon meleg volt s amikor az ajtt kinyitottam, mellbevgott a szag. Na, akkor elfogott a dh. Flrntottam az ablakot, dobbantottam a lbammal a padln s azt mondtam: Most mr elegem van! Most n vagyok itt s szmotokra nincs hely. Kifel!! – s elmlt a kellemetlen szag. Nhny hnappal ksbb tadtam az iskolt egy kollganmnek s a szag visszajtt. Elmesltem neki, hogyan kell bnni ezekkel a lnyekkel s is boldogult velk. Nem kell teht klnleges adottsg hozz, csak ers akarat.
Az pols ellentte az elhanyagols. Az elhanyagoltsgot valami lappang cssz-msz dolognak rzem. Azokbl a zugokbl indul, melyeket nem hatunk t. A szekrnyek, fggnyk mgl mszik el, ahol oly sok a pkhl.
Vannak bizonyos fikok, a tzhely, az elszv, a prknyok, .... Dbbenetes, mennyi dgltt pk s lgy van az svnygyjtemny kvei s a szobanvnyek kztt, ha alaposabban megnzzk. Az elhanyagoltsg egyre jobban terjed, mg egyszer csak –- gyakran nem tudatosan – mr nem brjuk tovbb s aztn egy takartsi roham segtsgvel a dolog ismt a helyre kerl.
Sok csaldanya gy rzi, hogy erejn felli a feladat s szenved a nyoms alatt, hogy a hzat llandan rendben kell tartania Egy csaldanya egyszer azt mondta nekem: egsz nap csak grcltem s amikor este teljesen kimerlten rendbe akartam tenni a konyht, az egsz napi munkbl semmi sem volt lthat. Megprbltuk rekonstrulni a napot, ami nagyjbl gy nzett ki: Elhatrozta, hogy az emeleti frdszobt nagyon alaposan kitakartja. Amint azonban el akarta kezdeni a munkt, eszbe jutott, hogy a mosdkagylhoz val tiszttszert nhny nappal ezeltt a moskonyhban hasznlta. A moskonyhban megllaptotta, hogy mr kt napja nem volt cserlve a macskaalom. Amikor azt kirtette s a garzsba vitte, eszbe jutott, hogy msnap paprgyjts lesz s a hasznlt paprokat ssze kell ktni, de az ehhez val madzag a padlson van, mert a gyerekek ott ktlplyt ptettek. Felment a padlsra s szerencss mdon a madzag mellen egy pulvert is tallt, amit mr hrom napja keresett. Amikor vgre sszekttte a paprt, rjtt, hogy tulajdonkppen mr rgen el kellett volna kezdenie a fzst. Aztn hazajttek a gyerekek s a zenerval s ms dolgokkal el is mlt a nap. Este, amikor a fogt mosta, megllaptotta, hogy a tiszttszer mg mindig Lent van a pincben.
Teht nem a munka, amit elvgeztnk, mert ki minket, hanem a rgondols arra a sok feladatra, amit mg el kell intznnk.
Tudom, hogy nem mindig lehet elre megtervezni a dolgokat, mert gyakran elkpzelhetetlen dolgok trtnnek. Mgis nagy segtsg azonban valamely konkrt elhatrozs megvalstsakor, ha elz este a dolgot megtervezzk s ellenrizzk, hogy minden megvan-e hozz, ami szksges lehet. Az akarat egszen msknt aktv, ha valamit elhatrozunk s aztn alszunk r egyet. A hztarts ne legyen knyszer, s mi hzigazdk, legynk br frfiak vagy nk, a hztartsunk urai kell legynk s nem pedig fordtva. Csak az a fontos, hogy magunkat ne csapjuk be. A feladat teljestsnek mdja klnbzteti meg a kirlylnyt a szolgltl. A hromszg kpe nagyban segt nekem az egyensly megtartsban: Van a gondolkods, rzs s akarat – a hztarts, partner s gyerekek – Mi, Te s n. s mindenki pontosan tudja, hogy nz ki az sajt hromszge.
Gyakran mondogatjuk: Mg ezt kell csinlnom, s mg azt is meg kell csinlnom s azt mg felttlenl... Ki mondja ezt tulajdonkppen? Mi magunk mondjuk, mi magunk kvetelnk tl sokat magunktl az ignyeinkkel s a magunkkal szembeni elvrsunkkal. Abban is hiszek, hogy
azrt vagyunk tlterheltek, mert nem bzunk elgg a sok lthatatlan segtben, akik krlvesznek minket. Vannak angyalok s hzszellemek .... Amikor reggel felkelnk s a napot kszntjk, krhetjk az angyalokat, segtsenek neknk, hogy a nap egy rszt harmonikusan sikerljn kialaktani. (Pldul reggel 8 rig, hogy a sikerlmnyt lvezni is tudjuk!) A vasrnapi iskolban meslte neknk a lelksz, hogy az angyalok unatkoznak, mert kevs a tennivaljuk. Oly sok az olyan imdsg, amely olyan lehetetlen dolgokat kr tlk, hogy arra egyltaln nem szabad reaglniuk. s egyszer csak ott ll az ablakban egy gyermek – a mi esetnkben egy desanya –, s segtsget kr ahhoz, hogy a napjt harmonikusan tudja kialaktani. „VGRE!! Van valami rtelmes tennivalnk” – mondjk az angyalok s segtsgre sietnek.
Mieltt a jelenlegi tevkenysgemet itt a Goetheanumban elkezdtem, helyettestskppen a hz sszes WC-jt takartottam, kb. 65 darabot. Reggelente 6-kor kezdtem s gyakran nekeltem kzben. Pontos mdszerem van. Van a napi pols s aztn hetente egyszer vagy ktszer a teljes pols, amikor az egszet kitakartom tettl talpig. Ez a teljes pols kicsit tbb idt ignyel s mivel a lehajols-tisztts-megforduls-lehajols kzben szdls jtt rm, trden llva kezdtem a WC-ket takartani. Na, amikor gy a WC eltt trdei az ember, valami egszen finom dolog trtnik. Az egsz tarts megvltozik. Az a md is, ahogyan a munkt vgezzk, az elemi lnyekkel val bnsmd is. Utna ismt fel kellett egyenesedjek... Ez a tapasztalat, amit a takarts utni tudatos felegyenesedskor tltem, oly gazdagt volt s marad, hogy ma is szvesebben takartok ki 20 WC-t, mint hogy egy sznyeget kiporszvzzak. Ezt a munkt fleg azrt szeretem, mert mindig ajndknak rzem, ha tiszta, szeretettel polt WC-re mehetek.
Tavaly Norvgiban beszltem a takartsrl s polsrl s takart kurzust is tartottam, dleltt angolul s dlutn nmetl. Dlutn odajtt hozzm egy asszony s megkrdezte, hogy csatlakozhatna-e a kurzushoz, ugyanis nem jelentkezett be elre. Elmondta, hogy annyira arctlan dolognak tartotta, hogy most mr Dornachbl jnnek ide s mondjk meg hogyan kell takartani, hogy elhatrozta, ezen nem vesz rszt. Amikor azonban a frje hazajtt s bejelentette, hogy vrjanak mg egy kicsit az ebddel, mert elbb ki akarja takartani a WC-t, mgiscsak szerette volna megtudni, hogy ki mvelte ezt a csodt. A frje ezeltt ugyanis mg sosem takartott WC-t.
Ha elkezdek a takartsrl beszlni, rkig tudnm folytatni, vgtelen a tma: hogyan takartunk, mivel takartunk. hogyan lehet megtanulni ezt a munkt tnylegesen szeretni s rtelmesnek tartani? Hogyan tudjuk rnevelni gyermekeinket (s nha a frjeket is!), hogy a kis dolgokra is figyeljenek s a feladatokat vgigvigyk? Pldul, hogy az asztal letakartsa utn a rongyot rzzk ki s rendesen akasszk fel szradni s ne hagyjk ott a mosogatni val tetejn tele morzsval s vajmaradvnyokkal. Egy idevg anekdota jut eszembe. Itt a zweig-ban egyszer a munkmrl beszltem. Az eladst megelz napon felhvott telefonon egy idsebb r s elmondta nekem, mennyire rl, hogy itt a Goetheanumban olyan praktikus dologrl is sz esik, mint a takarts. szemlyesen ismerte Henri Gecket s meslte neki, hogy Rudolf Steiner mindig, amikor a szoborcsoport faragsa kzben elhvtk, elszr sszesprte az sszes forgcsot s kinttte a szemtkosrba. Jllehet s Edith Marion krtk, hogy ezt a munkt hadd vegyk t, mindig maga csinlta. Egyszer megkrdezte Henri Geck, mirt sznja r az idt mindig a takartsra, amikor gyakran t percig sem marad tvol. Erre azt vlaszolta: Amg dolgozom, addig minden, amivel dolgozom, munkaanyag s ura vagyok a helyzetnek. Ha azonban abbahagyom a munkt s elhagyom a munkahelyemet, akkor a forgcsok, amelyek a fldn fekszenek, szemtt vlnak s a szemtnek a szemetesben a helye, mert azokra a lnyekre, amelyek jl rzik magukat a szemtben, nincs szksgnk ott, ahol mvszi alkot munkt akarunk folytatni...
Vgezetl mg szeretnm elmeslni egy lmnyemet. Ez a tapasztalat azt mutatja nekem, hogy nem szabad albecslni a szeretetteljes pols fontossgt s hogy ltala valdi teret tudtuk teremteni valami j szmara – ezek rtkes pillanatok, amikor alakt mdon tudunk dolgozni s hozzjrulhatunk a megjulshoz s a bkhez.
Fiatalkor bnzk nevelintzete krte fel a cget, hogy egy egsz lakhzat takartsunk ki, mivel nylt napot fognak tartani. Felhborodtam az elhanyagoltsg lttn, ami fogadott s szerettem volna tudni, ki a feless a szintentart takartsrt. -„A fiatalok.” -„Ki tantja meg a fiataloknak, hogyan kell takartani?” -"Ezt mi nevelk csinljuk.” –„Van olyan hely, amit a nevelk maguk takartanak?” Amikor megnztem, azt mondtam a nevelnek: -„A nevelk sem tudjk hogyan kell takartani.” –„Mi ez itt tulajdonkppen, akar takartani vagy nem?” – krdezte a nevel.
Erre azt vlaszoltam, hogy szvesen takartok, de nem a cgemmel. Rendelkezsre bocstom az eszkzeimet, takartszereimet s az egsz know-how-t, hogy a fiatalokkal s a nevelkkel kitakartsuk a hzat. Ezt termszetesen elbb a kollgium el kellett vinni, ilyenre mg nem volt plda. Mellkesen megemltettem, hogy ha a cg takart, a 3000 SFR-ba kerlne s 600 SFR-ba, ha egyedl jvk. Amikor elfogadtk, a kvetkez felttellel lltam el. Mivel nem vagyok sem nevel, sem szocilpedaggus, csak az rangyal rvn tudok a fiatalokhoz kzel kerlni. Eltte mindet nv szerint meg akarom ismerni. Kzs reggelit szerveztek, az ismerkeds megvolt. Tzen laktak ebben a hzban, minden htvgn tnek volt kimenje. gy kt htvgre osztottuk el a munkt. A hz 3 emeletes volt s az egsz lpcshz a legagresszvebb graffitivel volt befestve, borzalmas kpek egszen stt s nagyon rikt sznekkel.
Hozzlttunk a munkhoz. A szobkban csak az ablakokat, ajtkat s a padlt kellett rendbe hozni. Amikor azonban a fiatalok belefogtak, mindent meg akartak csinlni. gy aztn elkezdtk eltvoltani a posztereket s ragaszokat. Az egyik fi mg az gyt is sztszedte s sok elveszettnek hitt ruhadarabot tallt. Egy msik azt krdezte, hogyan lehet biolgiai ton megtiszttani a sztereo berendezst.... A takartshoz zene is kellett nekik, s micsoda zene! gy hangzott mint a gyorsvonat s a gpfegyver keverke. Aztn megkrdeztem a fit, mrt pont ezt a zent vlasztotta. „Ez energit ad nekem.” -„Ez nem ltszik rajtad.” –„Maga milyen zent hallgat?”– tudakolta tlem. -„Fleg klasszikus zent, n a hatvanas vekben voltam olyan kor, mint ti most.” Egyszer csak hallom Cat Stevenstl a Morning has broken c. dalt..... Ez mr szimfnia volt az elz lrmhoz kpest. A fiatalembert mg arrl is mg tudtam gyzni, hogy knnyebb a Morning has broken ritmusra takartani, mint az Tu-dum, tu-dum, tu-dum zenjre. A hangulat csodlatos volt s nagyot haladtunk.
Amikor a kvetkez htvgn a trsasg msodik felnek kedvrt visszatrtem, csodlatos meglepets vrt. Azok a fiatalok, akik velem takartottak; a kvetkez htfn engedlyt krtek, hogy sajt pnzkn festket vegyenek s szabadidejkben az egsz lpcshzat tettl talpig fehrre festettk. De nem elgedtek meg ennyivel. Az egsz felletre gyerekkpeket festettek: hzikt ablakkal, ajtval s fstl kmnnyel gymlcsfkat rett almval s cseresznyvel, ragyog napocskt, szivrvnyt, pillangkat, csigahzakat, tulipnokat s nrciszokat.
Ezek a megkemnyedett, szocilisan srlt fiatal emberek megreztk azt az ignyket, hogy ott a falon maguknak egy darab gygyt vilgot alkossanak, a keletkezett ressget jj formljk.

__________________

 

"Nem akarok most itt nagy elmleti fejtegetsekbe bocstkozni a lelki nagytakarts mibenltrl,ehelyett beszljen az let!
Egy frfi rendezett csaldi letet lt.Szerette felesgt,gyermekeit, gylekezett,Jzus Krisztust- amikor egy j munkatrsn kerlt az szobjba.Ez a fiatatal kollegina sokfle mdon rtsre adta azt,hogy tetszik neki a frfi.
S akkor elkezddtt a harc.Magban ersen feltette:nem gondolok re.Annl tbbet gondolt r.Knjban inni kezdett,hogy ne vele foglalkozzon kpzeletben.Rszokott az alkoholra.Azt is elhatrozta:nem iszik.De minl inkbb elhatrozta,annl inkbb ivott.rezte,hogy csszik lefel.
Akkor mell llt egy hv bartja,akinek elmondott szintn mindent.Az meghallgatta,s kettt krdezett tle:
- Ha az irodban vagy azzal a munkatrsnddel,figyelsz a szavra? Amikor mond neked valamit,megjegyzed a szavait?
Mindkt krdsre igenl vlaszt kapott.Jttek a tovbbi krdsek:
- Egy nap mennyit gondolsz a munkatrsndre s az italra?
- Legalbb egy fl napot.
- S mennyit gondolsz Jzus Krisztusra?
- Estnknt,amikor sietve elolvasom a napi Igt:t-tz percig.
- S figyelsz az Ige mondanivaljra?- krdezte tovbb.
- Nem tudok.Elkalandozik a figyelmem -vlaszolta a frfi.
- Nos,itt a baj! -mondta a bartja.Gondolj t percet azokra,amiket a n mond,s fl napot Jzus Krisztusra - s elkezddik a gygyulsod.Teht prblj meg nem figyelni a kollgandre,de ersen figyelj az Igre! Jegyezz meg belle,amennyit csak tudsz!
Nagyon egyszer, de mly llekkel adott tancs volt ez.Hiszen a tancs Isten Lelktl eredt,ami nem okosit,hanem blccs tesz.
s kvetkezett egy nehz,harcos esztend.Ketten:a lejtn lefel cssz llek s az r Jzus Krisztus kezdte meg a kzdelmet azon az ton,ahol mr csak trden llva lehet megllni. De a frfi ers volt s akarta,hogy meglljon,megfogadta barja tancst.... Gondolkodni kezdett Jzus Krisztus szentsgrl,lnyrl.
Sikerlt. Meg tudott szabadulni - mert pozitiv irnyban harcolt. Felvette a kzdelmet a bnnel.Felszabadult. Mert ahol az Isten Lelke, ott a szabadsg/v.Jn 8,32/... Nem valami ellen vette fel a kzdelmet,hanem gondolatait Jzus Krisztusra irnytotta...jobban figyeljnk az Ige szavra.s gondolkozzunk is rajta....a figyelmt, mint egy reflektort,fnyszrt - elmozditotta a fix,megrgztt pontjrl/ital s n/- egy igazi,gygyit szilrd pontra,Jzus Krisztusra,az Igre.
Ahhoz,hogy bels mdon is tisztk lehessnk,kt "F" bett kell megtanulnunk s helyesen alkalmaznunk:
FIGYELEM! -kire,mire figyelek?
A FANTZIM! -mire gondolok,ki jr az eszemben?
A bels nagytakaritsnak itt kell kezddnie."
/Gykssy Endre:Nagytakarts c. fzetbl/

 
Napi megtudnivald
 
HOLD

Holdfzis
 
Fogalom-tr
 
Harmnia
 
jfajta tudatossg
 
Knyvtram

          

http://www.esnips.com/user/kercseny

 
Hallgatni val
 
Olvasni val
 
Nzni val
 
Szrnyalj

 
Oldalak
 
Sajt dolgaim
 
zeneteim
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!