Az emberi faj rejtlyes eredete cm knyv 1997 novemberben jelent meg magyar nyelven, s gyors egymsutnban mg ktszer kerlt kiadsra. Ebben az idben Michael A. Cremo haznkban jrt, s nyilvnos eladsokon, egy vitafrumon, televzi- s rdimsorokban, valamint a sajt kpviseli szmra adott interjkban mutatta be kutatmunkja eredmnyt. Az albbiakban nyilvnos, diavettses eladsnak rvidtett formjt kzljk.
Nagy tisztelettel adzom Charles Darwin s korai kveti eltt, hiszen hasonl helyzetben voltak, mint amilyenben n vagyok most, s azt hiszem, nagyon nagy btorsgra volt szksgk, hogy megtegyk azt, amit tettek.
A darwinizmus alapvet ttele az, hogy a hozznk hasonl emberi lnyek primitvebb eldkbl fejldtek ki. Elszr a mai majmok s emberszabs majmok sei lteztek, utna az ember eldei, a majomemberek illetve semberek, vgl pedig a hozznk hasonl emberi lnyek. Az emberi faj eredetvel kapcsolatos krdsekre azonban msfle vlaszok is vannak. Amikor az emberek a darwini elmlettel szembenll vlemnyeket hallanak, ltalban azt gondoljk, hogy ezek biztosan a Biblibl szrmaznak.
Engem az inspirlt a kutatsra, hogy huszont ven keresztl tanulmnyoztam India si rsait. Ezek az si szanszkrit rsok tbbek kztt arrl szmolnak be, hogy a hozznk hasonl emberi lnyek rendkvl hossz idn keresztl ltek egytt majomemberszer llnyekkel. Ms szval, a majomemberek elkpzelse nem egy j dolog - ezek az si rsok is hasonl llnyekrl beszlnek. Nagyon rdekesnek talltam ezt, s azon tndtem, vajon ltezik-e valamifle kzzelfoghat bizonytk, amivel ez altmaszthat lenne.
Egyesekben persze felvetdhet az, hogy megfelel dolog-e tudomnyos kutatmunkt vgezni si knyvekbl szrmaz elgondolsok alapjn. De ha szigoran tudomnyos szempontbl nzzk, teljesen mindegy, honnan szrmazik egy elkpzels: jhet a sajt elmnkbl, egy si knyvbl, egy bartunktl - a lnyeg az, hogy van-e olyan bizonytk, amely altmasztja az elmletet. Nyolc ven keresztl teljes kr rgszettrtneti kutatmunkt vgeztem.
ltalban azt halljuk, hogy az sszes valaha felfedezett bizonytk az emberi evolci bevett elmlett tmasztja al. Az alaptrtnet gy szl, hogy krlbell ktmillird ve kezddtt el az let a bolygn, s gy tvenmilli ve jelentek meg a legels majmok s emberszabs majmok. Mintegy 4-5 milli vvel ezeltt jelentek meg az els semberek, az Australopithecusok, krlbell szz- vagy ktszzezer vvel ezeltt pedig a legels modern tpus emberi lnyek. s ltalban azt halljuk, hogy az sszes felfedezett bizonytk ezt a bevett forgatknyvet tmasztja al.
Nyolcves kutatmunkm alatt azonban arra a felfedezsre jutottam, hogy az utbbi szztven vben a rgszek s az antropolgusok hatalmas mennyisg olyan bizonytkot fedeztek fel, amelyek azt tmasztjk al, hogy e hossz id szinte teljes tartamn keresztl olyan emberi lnyek, amilyenek mi is vagyunk, ugyancsak lteztek a bolygn. Ezeket a leleteket szakavatott rgszek, geolgusok s paleontolgusok fedeztk fel, tudomnyos folyiratokban szmoltak be rluk, s tudomnyos konferencikon vitattk meg ket. De azt talljuk, hogy e leletanyag teljes egszben hinyzik a mai kziknyvekbl. Mirt van ez? Errl a Tiltott rgszet cm knyvemben beszlek, amelyben tbb szz olyan esetet mutattam be, amelyek azt bizonytjk, hogy sok milli vvel ezeltt is lteztek emberi lnyek.
A knyv nagy figyelmet keltett a tudomnyos vilgban. s nem csupn negatv reakcikat vltott ki, pozitv visszajelzsek is vannak. Pldul az egyik tudomnytrtneti folyiratban, a knyv egyik precenzijban az llt, hogy elttem mg senki nem pillantott bele ilyen mlyen a rgszet trtnetbe. A vilg szmos egyetemn, rgszeti tanszkn is beszltem, s szmos rgszeti konferencin tartottam eladsokat. Mindig azt hangslyozom, hogy legalbb tudniuk kell az sszes olyan bizonytkrl, ami tanulmnyaikhoz, kutatsi terletkhz tartozik. Azt mondom nekik: “Brmit is szeretntek kezdeni ezekkel a bizonytkokkal, az a ti dolgotok, de legalbb tudatban kell lennetek minden ltez leletnek. Taln gy tlitek meg, hogy a bizonytkok egy rsze elfogadhat, egy msik rsze viszont nem, de legalbb tudnotok kell rla, hogy lteznek.”
Mirt hinyzik annyi lelet a mai szakknyvekbl? Ennek az oka egy olyan folyamat, amit n tudsszrsnek nevezek. Azok a jelentsek, leletek, amelyek sszhangban vannak az ltalnosan elfogadott elmletekkel, nagyon knnyen tjutnak ezen a szrn. Azokat a jelentseket pedig, amelyek lesen szemben llnak az elfogadott elmletekkel, ltalban elutastjk. gy vagy feledsbe merlnek, vagy mellzik, illetve bizonyos esetekben elhallgatjk, tudatosan eltussoljk ket.
Ma este csak egy prat szeretnk megosztani nkkel abbl a tbb szz esetbl, amiket a knyvemben rszleteztem. Az esetekkel kapcsolatban kt szempontot fogunk figyelembe venni. Elszr is az ember rendkvl si mltjnak tnyleges bizonytkait, msrszt pedig a tudsszrs folyamatt vizsgljuk meg, s megprbljuk feltrni annak az okt, hogy mirt nem hallunk manapsg ezekrl a leletekrl. Mivel a rgszetnek az egsz trtnett megvizsgltam, a ma este bemutatsra kerl esetek egy rsze termszetesen rgebbi, ms leletek viszont jabb keletek.
Az els eset egy mlt szzadbeli kaliforniai felfedezs. Aranylelhelyre bukkantak Kaliforniban, s bnyszok dolgoztak a helysznen, hogy felsznre hozzk az aranyat. Vjatokat frtak a sziklba, s az aknkban, tbb ezer lbnyi mlysgben, olykor emberi csontvzakat, lndzsahegyeket s mindenfle keszkzt talltak a hegy klnbz pontjain. Ezekben a leletekben az a szokatlan, hogy a szikla, amelyben talltk ket, a korai eocn idszakbl val, vagyis tbb mint tvenmilli ves. A geolgusok nagyon alapos vizsglatnak vetettk al a helyet, s mind egyetrtettek abban, hogy a rtegek ilyen idsek. Persze a modern rgszet szemszgbl ez igencsak meghkkent dolog. Senki nem szmtott arra, hogy olyan bizonytkra bukkannak, ami az ember tvenmilli vvel ezeltti ltezst tmasztja al. De a bizonytk ott van, s a tudomnyos vilgnak Dr. J. D. Whitney szmolt be rla, aki akkoriban Kalifornia llami geolgusa volt. Egy nagy knyvet rt a leletekrl, amit a Harward Egyetem adott ki.
Mirt nem hallunk manapsg ezekrl a felfedezsekrl? Ez Dr. William Holmesnak, a washingtoni Smithsoni Intzet tudomnyos munkatrsnak ksznhet. Azt mondta, hogy ha Dr. Whitney rtette volna az emberi evolci modern elmlett, akkor nem hozta volna nyilvnossgra a felfedezseit, az elbe trul bizonytkok hatalmas mennyisge ellenre sem. Ms szavakkal, hogyha a leletek nincsenek sszhangban az elfogadott elmlettel, akkor, brmilyen meggyzek is, flre kell ket tenni. Sajnlatos dolognak tartom, hogy a tudomnyos kzssgen bell van egy rteg, amely inkbb ideolgiai, politikai mintsem tudomnyos okok miatt ktelezi el magt a darwinizmus mellett. S ez a leletek kezelsben is megmutatkozik. A tudsszrs folyamata ez, ami mind a mai napig tart. Tavaly egy televzis msorban szerepeltem, amit az MBC, az Egyeslt llamok legnagyobb tvtrsasga ksztett. A tvprogram Az ember rejtlyes eredete cmet viselte. A msor ksztse sorn azt javasoltam a producereknek, hogy menjenek el a berkeleyi Kalifornia Egyetemen lv Termszettudomnyi Mzeumba, ahol e leletek tallhatak, s filmezzk le ket. Nem mondom most el az egsz trtnetet - a lnyeg az, hogy a mzeum vezeti mindenfle kifogsokat talltak, s vgl nem engedtk meg, hogy a tvtrsasg lefilmezze a leleteket. Ez egy valdi “X aktk” eset, s nem egy olyan dolog, ami csak a televziban trtnik.
A tudomnyos kzssgen belli politikai rtegben nagy felhborodst keltett, amikor a msort lekzltk a televziban. A vezet tudomnyos szervezetek tagjai arra akartk rvenni a kormnyt, hogy bntesse meg az MBC tvtrsasgot, amirt az amerikai npnek bemutatta a msort. Megprbltk rbrni a Szvetsgi Kommunikcis Bizottsgot (ami az Egyeslt llamok kormnynak az a szerve, amely a tvtrsasgok szmra kiadott engedlyekrt is felels), hogy tbb milli dollrral bntesse meg a tvtrsasgot a msor bemutatsa miatt. Noha a prblkozs nem jrt sikerrel, maga a tny, hogy ilyen irny erfesztseket tettek, azt mutatja, hogy van egy rteg a tudomnyos kzssgen bell, amelyik nem szvesen ltn, ha nylt prbeszd folyna az emberi eredettel kapcsolatos sszes bizonytkrl.
Vajon manapsg is tesznek-e hasonl felfedezseket? - krdezhetn valaki. Az elbbi leletek kora 40-50 milli v, amikor, a bevett elmlet szerint, mg csak a legels majmok s emberszabs majmok lteztek. S ahogy mondtam, azt az ellenvetst tehetn valaki, hogy rendben van, a mlt szzadban trtnhetett ilyesmi, de vajon fedeznek-e fel manapsg is ehhez hasonl dolgokat? A vlasz: igen, ma is fedeznek fel ilyen leleteket. 1979-ben Afrikban, Tanzniban, Mary Leakey tbb tucat lbnyomot tallt. A fizikai antropolgusok, akik megvizsgltk a lbnyomokat, azt lltottk, hogy azok teljesen megegyeznek a mai ember lbnyomval. De olyan kzetben talltk ket, ami majdnem ngymilli ves. A jelenlegi elkpzelsek szerint abban az idben nem ltezhettek olyan llnyek, melyek ilyen lbnyomokat tudtak volna hagyni. Akkor viszont milyen magyarzatot prblnak adni ezekre a lbnyomokra? Azt mondjk, hogy ngymilli vvel ezeltt lt egy majomember Kelet-Afrikban, amelynek a lbnyoma pontosan olyan volt, mint a mink, s hagyta ezeket a nyomokat. Ez egy nagyon rdekes javaslat, de nincs semmilyen kzzelfoghat bizonytk, amivel altmaszthat lenne. Az akkoriban ltez majomembernek, az Australopithecus afarensisnek a csontjait mr megtalltk. Megtalltk a lbcsontjait is, m a lbujjai sokkal hosszabbak, mint az emberi lbujjak. Egy ilyen lb nem tudott volna olyan lbnyomokat hagyni, mint amilyeneket Mary Leakey tallt Tanzniban. A tudomny csak egyetlen olyan llnyt ismer, ami ilyen lbnyomokat hagyhatott maga utn: ez a hozznk hasonl emberi lny.
Egy msik plda a tudsszrsre. Mexikban, egy Hueyatlaco nev helyen, az antropolgusok rkokat stak a fldbe, s nagyon fejlett keszkzkre bukkantak. A keszkzk kort megllaptand, megkrtek egy geolgust, hogy hatrozza meg a kzetrteg kort, amelyben talltk ket. A geolgus, Dr. Virginia Steen-McIntyre, munkatrsaival egytt ngy klnbz mdszert hasznlt a lelhely kornak meghatrozsra, s mindegyik mdszer kb. hromszzezer ves kort mutatott. Ez kt ok miatt is klns. Az egyik az, hogy ebben az idben sehol a vilgon nem ltezhettek olyan llnyek, akik ilyen eszkzket tudtak volna kszteni. Msrszt szak-Amerikban, kb. harmincezer vvel ezelttig nem is lhetett emberi lny. Teht az, hogy hozznk hasonl, hromszzezer vvel ezeltt l emberek bizonytkaira bukkantak Mexik terletn, meghaladta azt, amit az antropolgusok el tudtak fogadni, ezrt megtagadtk, hogy nyilvnossgra hozzk a geolgus kormeghatrozst. Ehelyett hszezer vben hatroztk meg a lelhely kort. A geolgus pedig, aki a hromszzezer ves kormeghatrozst adta, nagyon nagy nehzsgekkel tallta magt szembe a szakmjban, melyet vgl fel kellett adnia. Amikor cikket rtam e felfedezsekrl, eredetileg a keszkzkrl kszlt fnykpeket akartam hozz felhasznlni, de amikor engedlyt krtem az antropolgusoktl a fnykpek megjelentetsre, azt vlaszoltk, hogy csak abban az esetben jrulnak ehhez hozz, ha nem emltem meg a lelhely hromszzezer ves kort. Ez egy jabb plda a tudsszrs folyamatra.
Termszetesen hosszasan folytathatnnk a sort; tbb szz ilyen esetrl tudnk nknek beszmolni, sok hten t beszlhetnk rluk.
A keszkzk nagyon fontos rgszeti leleteknek szmtanak. A mlt vszzadban Carlos Ribeiro, Portuglia vezet geolgusa sok szz keszkzt fedezett fel hszmilli ves kzetrtegekben. Hasonl kor keszkzkre bukkantak Franciaorszgban is, melyekrl a Francia Tudomnyos Akadmia tudomnyos folyirataiban jelentek meg beszmolk. Egy nmet geolgus, az Indiai Geolgiai Szolglat szakembereivel egytt hszmilli ves leleteket fedezett fel Burmban. A felfedezsek eme nagyon rdekes sort, a 40-50 milli ves kaliforniai aranybnya-leleteket, a nagy szm hszmilli ves keszkzt, az tmilli ves afrikai lbnyomokat stb. szemllve azt lthatjuk, hogy igencsak ellentmondanak annak a jelenleg elfogadott elmletnek, mely szerint az emberi lny szzezer vvel ezeltt jelent meg.
Eladsom htralv kt-hrom percben egy rvid pillantst vethetnk arra, hogy vajon milyen messzire nylhatnak vissza a leletek az idben? A The Geologist cm tudomnyos jsg egy nagyon rdekes jelentst kzlt egy emberi csontvzrl, amit Illinois llamban talltak kilencven lbbal (2,7 m) a fld alatt. A jelents szerint, kzvetlenl a csontvz fltt, rintetlen, szilrd kzetrteg volt. Illinois llami geolgustl megtudtam, hogy a kzetrteg, ami alatt a csontvzat talltk, hromszzmilli ves. Egy msik jelents olyan aranylncrl szmol be, amit kb. hromszzmilli vesre datlt sznben talltak. A Scientific American beszmolt kzlt egy fmvzrl, amit tszzmilli ves kzetben trtak fel. Szmos olyan beszmol is van, melyek jval rgebbi korokba nylnak vissza. Dl-Afrikban pldul fmgolykat talltak, prhuzamos vsetekkel az egyenltjk krl, tbb mint ktmillird ves svnyi ledkben. A rgszet teljes trtnett megvizsglva azt talljuk, hogy tbb szz olyan bizonytk van, amely azt tmasztja al, hogy hozznk hasonl emberi lnyek mrhetetlenl hossz ideje lteznek mr e bolygn. Termszetesen majomemberek is lteztek, de a leletanyagot megvizsglva azt ltjuk, hogy pusztn egy idben ltek az emberekkel, s nem az trtnt, hogy az egyik a msikbl fejldtt volna ki. Szval gy tnik, hogy a jelenlegi, az ember hogy a jelenlegi, az ember eredetre vonatkoz darwini elmletet nem tmasztjk al a tnyek.
http://kutatokozpont.hu/~17