A vvmny mris hrom jelents felfedezshez vezetett a kihalt eurpai hominid fajjal kapcsolatban, melyek ttrst jelentenek sajt fajunk kutatsban is.
Egy 38000 ves csontbl sikerlt kinyerni a neandervlgyiek teljes mitokondrilis genomjt, rja a Cell szaklap. A
vvmny mris hrom jelents felfedezshez vezetett a kihalt eurpai hominid fajjal kapcsolatban, melyek ttrst jelentenek sajt fajunk kutatsban is.

Mitokondrium |
A mitokondrium, ami kizrlag anyai gon rkldik, a sejtek energiaelltst s az energia trolst biztostja. A sejtszervecske sajt DNS-sel, azon bell pedig 13 protein kdol gnnel rendelkezik. Ez persze eltrpl a nukleusz 20000 protein termelje mellett, gy a kutats csak rszleges betekintst enged az evolciba. A kutatk harminctszr szekvenltk a neandervlgyi mitokondriumjt, hogy garantljk eredmnyeik pontossgt. A kutats elkszti a terepet a teljes neandervlgyi
genom elksztse s elemzse szmra, melynek els tfog vzlata az v vgre vrhat.
A projektet vezet Richard Green s Svente Paabo, a lipcsei Max Planck Evolcis Antropolgiai Intzet kutati az elkszlt
genom alapjn arra az eredmnyre jutottak, hogy a neandervlgyi mitokondriumja kvl esik az embereknl ma megtallhat vltozatok skljn, ami nem bizonytja, hogy a kt faj kztt keresztszaporods trtnt volna. A Cellben megjelent tanulmnyt jegyz Green szerint ezzel egytt sem zrhat ki a fajok kztti szaporods, gy kapcsolatuk a modern emberrel tovbbra is vitk alapjul szolgl.
Jval egyrtelmbb az a tny, hogy a neandervlgyiek s az emberek 660 000 vvel ezeltt vltak kln egy kzs stl. A kutatk ezt arra a kezdeti kutatsra alapozzk, ami megllaptotta, hogy az ember s a csimpnz vonal 6-8 milli vvel ezeltt vlt szt egymstl. Green csapata kiszmtotta a mitokondrilis DNS szekvencia vltozsait az azta eltelt idszakra, amibl visszavezethetv vlt az utols kzs snk kora s mivolta. "A kzs s valsznleg a Homo erectushoz hasonltott" - tette hozz Green. Ez a kihalt hominid ismereteink szerint rendkvl ers volt, viszonylag nagy fej krtrfogattal s aggyal.

Ami a leginkbb meglepte a tudsokat az a neandervlgyi DNS tisztulsnak rendkvl csekly mrtke. Ez azt jelenti, hogy a htrnyos alllek, gnvaricik kizrsa nagyon ritkn ment vgbe a populciban. "Az egyik sszer magyarzat erre egy nagyon kis populcimret lehet" - mondta Green, hozztve, hogy nem sokkal kihalsuk eltt csupn nhny ezer neandervlgyi barangolhatott Eurpa terletn 40 000 vvel ezeltt. A msik lehetsg, hogy br maga az ssznpessg nem volt olyan kicsi, a neandervlgyiek szk, viszonylag elszigetelt csoportokban ltek, ami megfelel az ket is jellemz vadsz-gyjtget letmdot lknek, ez ugyanis nagyobb populciknl mr nem mkdik,
taglalta Tom Gilbert, a Koppenhgai Egyetem si DNS-eket kutat szakrtje.
A
genom egyik gnje, a COX2 egy rendkvl fontos vltozsra utal az emberi evolciban. A sejtek energia-ellltsban kzremkd gn jkora eltrst mutat az emberek javra. Az embereknl ez a gn megkzeltleg ngyszer aktvabb volt, mint a neandervlgyieknl, amit a kutatk jelenleg a szerencse szmljra rnak. Green szerint a hasonl jelents eltrsekbl llapthat meg, mi is tett minket igazn emberr, ezrt is klnsen jelents a neandervlgyi
genom projekt. "Elmondhatjuk, hogy rvid id alatt rengeteg vltozs kvetkezett be a modern embernl. Ezek kvetkezmnyeinek megllaptshoz tovbbi kutatmunkra van szksg" - mondta Green.