a dogon np
2008.11.13. 21:27
A Kzp-nyugat Afrikban l dogon np, amely mintegy tzszeres Magyarorszgnyi terleten l szrvny trzsi kzssgben, (ma tbbsgben Mali terletn, Timbuktu kzelben) fantasztikus dolgokat mesl el a mitolgijukban az emberisg szrmazsrl, a vilg, s azon bell az anyag mkdsrl. A trzs tagjai sztszrt falvakban, srbl s szalmbl rakott kalyibkban lnek. Legeltetik sovny kecskiket, nmi gabont vetnek s aratnak, tzift pedig a Bandiagara-fennsk kopr szikli kztt gyjtgetnek. Ez a trzs mg csak rni s olvasni sem tud.
A Kzp-nyugat Afrikban l dogon np, amely mintegy tzszeres Magyarorszgnyi terleten l szrvny trzsi kzssgben, (ma tbbsgben Mali terletn, Timbuktu kzelben) fantasztikus dolgokat mesl el a mitolgijukban az emberisg szrmazsrl, a vilg, s azon bell az anyag mkdsrl. A trzs tagjai sztszrt falvakban, srbl s szalmbl rakott kalyibkban lnek. Legeltetik sovny kecskiket, nmi gabont vetnek s aratnak, tzift pedig a Bandiagara-fennsk kopr szikli kztt gyjtgetnek. Ez a trzs mg csak rni s olvasni sem tud.
A fldjkn tallhat egy a hegy mlybe vezet barlang, melynek falait kzel 1000 ves sziklarajzok dsztik. Egy arra kivlasztott ember, a trzs szent embere l a bejratnl, hogy rizze azt. Feladatt egy letre szlan kapja, lelemmel a trzs tagja ltja el. A barlangban csodlatos rajzok s igen rdekes informcik fedezhetk fel.
Az rkez csoportok s rhajjuk
A dogonok szerint, a Syrius rendszerbl rkezett ltogatktl szrmazunk, akik kt hullmban rkeztek a fldnkre. Elszr "Ogo" nev "asztronauta" rkezett, aki gy vetdtt ide, hogy egyttal rhajtrst kellett elszenvednie.
A msodik hullmban rkezetteknek pedig - Nommonak s ht trsnak - mr kifejezetten az volt a "kldetse", hogy a Fld bolygt benpestse, amelyhez egy hatvanrekeszes rjrmben minden szksges eszkzt, felszerelst is magukkal hoztak. St mg olyasmiket is, amiket majd csak ksbb akarnak tadni az emberisgnek. Akkor, amikor az emberek mr teljesen megszerveztk s irnytjk, ellenrzsk alatt tartjk a Fldet. A vnek szerint a Nommk ijeszt, ktlt lnyek voltak az rbl, akik azrt jttek, hogy a Fldn elterjesszk a civilizcit, s k vetettk meg a dogonok pratlan kultrjnak az alapjait. A Nommk, akiket k "a mindensg tantinak, a szellemi tanok rzinek, az esosztknak s a vizek urainak" neveztek, elmesltk nekik, hogyan szlltak le rhaj "brkjukon" az orszg szakkeleti rszn a trzs trtnetnek kezdetn.
A dogonok lertk a leszll brka hangjt. gy mondtk, Nommo hangja ngyfell is szlt, amikor alszllt, s olyan volt, mintha ngy nagy ktmb visszhangozna, amelyeket kvekkel doblnak meghatrozott ritmusban a gyerekek egy igen kicsiny barlangban. A dogonok nyilvn gy prbljk lerni a mennydrgve vibrl hangot. A szriusziak induls eltt az rhajt energival tltttk fel, amely energia termszetesen az anyag legkisebb rszbl (atombl?) llt. Ez taln valamilyen maghasadson alapul energia lehetett, vagy valami ltalunk mg nem is ismert fejlettebb technolgia. A hajban minden ms szksges anyagot is felhalmoztak, belertve az embereket is, akiket majd a fldn kell hagyniuk, hogy azt benpestsk. A nagy rhaj 60 rekeszre vagy fedlzeti rszre oszlott, s a fldetrst kveten sem nylt meg mindegyik fedlzet, vagyis az ott trolt trgyak, anyagok vagy informcik egy rsze ma mg titok az emberisg szmra. "A tbbit majd ksbb adjk t." Az akkor nagyon megvltoztatja majd a vilgot - vlik - s hozzteszik: az ismeretek elbb lassanknt, fokozatosan rnek el hozznk, aztn egy ponton hirtelen felgyorsul majd az informciramls, s "oly sebes lesz, mint a szl". Az els szlltmny kizrlag olyasmibl llt, amire szksge lehet egy fldmvelssel s llattenysztssel foglalkoz primitv trsadalomnak. Teht akik elindtottk ezt az expedcit, azok eleve tudhattk azt, hogy a Fldn maximum ilyen fejldsi szinten ll csoportokat fognak tallni. St elg valsznnek ltszik az is, hogy Amma kldttei mr korbban is itt jrtak a Fldn, csak arra a dogonok nem emlkeznek, mert vagy mg k nem lteztek, vagy a bolyg ms rszein szlltak le korbban a fldnkvliek.
gitestekrl szl tudsuk
A dogonok tkletesen megklnbztetik a csillagokat, a galaxisokat, a bolygkat, s a holdakat. Ismerik s alkalmazzk az gitestek meghatrozsbeli klnbsgeit. Br a naprendszerbl csak a ngy szabad szemmel lthat bolygt ismerik, tudnak arrl is, hogy a Fld holdja "halott". A bolygk napkrli keringsnl egyrtelmen ellipszisplyrl beszlnek, s azt is megemltik, hogy ez nem egszen pontos, mert abban klnfle zavarok vannak. Megdbbent azonban a Jupiterrl s ngy ltaluk ismert holdrl a tudsuk minsge. Hiszen azt lltjk, hogy a ngy hold gy kering a Jupiter krl, mintha egy ktllel hozz lenne ktve. Mi is csak nem rgta tudjuk, hogy a holdak keringsi ideje, ksznheten a Jupiter risi gravitcijnak megegyezik a bolyg tengelykrli forgsval. Egyszer, de bravros a jelkp, amit hasznlnak a dolgok a megrtsre. (Mintegy ktllel hozzvannak ktve.) Szerintk a tejtrendszernk is spirl alak, amely tengelykrli forgst vgez, s azon bell a nap s bolygi gyszintn. A dogonok elbeszlse szerint a Szaturnuszt gyr veszi krl, a bolygk a Nap krl forognak, s naprendszernket a Tejt fel a Szaturnusz hatrolja, mint a naprendszer legkls, legtvolibb bolygja. Mellesleg a dogonok szerint az egsz vilgegyetemben rengeteg rtelmes faj ltezik.
Szriusz A s B
A trzs tvenvenknt tartja meg a sajtos s pompzatos szigui-nnepet. Mirt csak minden fl vszzadban van az nnep? A nprajzkutatk krdsre a dogonok elmagyarztk a szokatlan ciklus eredett. Minden tven esztendben egy lthatatlan csillag thalad az gbolton lthat egyik fnyes csillag eltt. Fnyes csillagknt a Szriuszt mutattk meg, melyet termszetesen ms nvvel jelltek. Ez az nnepk periodicitsnak oka. A teremts kiindul pontja a Sirius Digitarinak nevezett ksrje, amely a Sirius krl kering. A dogonok szerint a Digitaria a legkisebb s legnehezebb csillag. Benne van minden dolgok csrja. Sajt tengelye s a Sirius krli mozgsa biztostja a vilgmindensg teremt erinek tovbblst..." A dogonok mg tovbbi meglep dolgokat is elrultak: A Digitaria a ltez "legkisebb dolog", m egyszersmind a legnehezebb csillag. Anyaga fm, a neve "szagala", fnyesebb mint a vas, s olyan nehz, hogy "fldi lny" nem tudja felemelni. Akkora, mint egy kr kitertett bre, de 480 szamrrakomnyt nyom, ami kzel 35.000 kg tmegnek felel meg. A Siriusnak a Digitarin kvl mg egy ksrje van, az gynevezett "emme ya". Ez a csillag nagyobb, de ngyszerte knnyebb a Digitarinl. Ugyanolyan irnyban s ugyanannyi id alatt kerli meg a Siriust, mint a Digitaria, de plyja hosszabb, vagyis jval tvolabb van tle.

A barlangjuk faln brzoltk a Szriusz A csillagot, valamint egy msik, e krl kering csillagot is, a Szriusz B-t. Errl a dogonok igencsak sok informcival rendelkeznek. Azt mondjk rla, hogy nagyon kicsi, de - az szavaikkal lve -az "univerzum legnehezebb anyaga" alkotja. lltsuk szerint 50 v alatt kerli meg a Szriusz A-t. Az asztronmusoknak 1862-ben sikerlt megersteni a Szriusz B, egy fehrtrpe ltezst, s csak mg ksbb tudtk altmasztani a tbbi adatot is. A legjabb szmtsok szerint a Szriusz B-bl egy cm3 nagysg darab mintegy flmilli tonnt nyom, azonkvl a Szriusz B Szriusz A krli kerindsi idejt 50,1 vben hatroztk meg. Ez semmikppen sem lehet vletlen. De a naprendszernk ms bolygirl is tudomsuk van, gy az Urnuszrl, Neptunuszrl s a Pltrl is, pedig azokat csak ksbb fedeztk fel a szaktudsok. Egy msik rdekes dolog, amirl a dogonok tudnak, szintn az emltett barlang faln lthat. A rajzrl a tudsok eleinte nemigen tudtk megllaptani, hogy mit akar brzolni, mgnem egyszer a tudsok szmtgp segtsgvel ki nem szmtottk a Szriusz A s a Szriusz B plyjt. Ez a dogon barlangban lthat minta pedig teljesen megegyezik azzal a plyval, amelyen - amint az a Fldrl megfigyelhet - a Szriusz B halad a Szriusz A krl, mgpedig egy meghatrozott idintervallumban, amely trtnetesen 1912 s 1990 kz esik. Az akkor megjelent lnyek teht ezt az idintervallumot adtk meg a dogonoknak legalbb 700 vvel ezeltt vagy mg rgebben. Ez kln vizsglat trgyt kpezhetn, hogy mirt ppen ezt az idszakot jelltek meg.
Az rhaj mkdse
A haj indulsa gy trtnt, hogy Amma, a mindenhat, a nagytuds isten, egy "nylst vgott az gbe", hogy a haj elhagyhassa a startbolygt. Nomm hajja a kozmosznak abbl a rszbl hozta az embereket a Fldre, ahol az anyag elszr szlt letet, hogy azt ksbb tadja a Fldnek. Elbeszlsk szerint halads kzben az rhajt egy rzlnc kttte ssze Ammval. A rszletesebb krdezskdsre az derlt ki, hogy a rzlnc kifejezst nem kell sz szerint rteni, hanem egyfajta lland kapcsolatot jelentett a haj s Amma kztt, csak mivel erre a dologra egybknt nem ltezett megfelel szava a dogonoknak, gy megprbltk azt a legszemlletesebben a sajt kifejezskkel lerni. Nagyon rdekesnek tallom egybknt ezt a hasonlatot, mert bennem automatikusan a fluidszlak, vagy msnven idszlak jutottak eszembe errl. Lnyeg teht, hogy Amma otthonrl irnytotta a hajt. A Fldhz egybknt nyolc valamilyen idegysg alatt rtek ide, br ezt nem tudni, hogy mennyi idt takarhat. Az rhaj egybknt a tengelye krl forgott, s spirlis mozgssal kzeledett. Amint mondtk, a leszlls kzben a tr ngyszglet volt, mikor pedig a fldre rt, akkor a tr ngyoldalv vltozott. Mikor Nomm s trsai megrkeztek s kiszlltak, akkor Amma "becsukta az ablakot s felhzta a rzlncot"
Teremtstan
A vilgrl alkotott kpk nem hasonlthat egyetlen Fldi kultrban ltrejttre sem, hiszen az Isten "Amma" aki megteremtette a vilgot, inkbb hasonlthat egy energiagchoz, vagy a legersebb rendszerez erhz, mint egy szemlyes istenhez. Dogonok szerint "Amma" isten egy gmb belsejben teremtette meg a vilgokat mkdtet trvnyeket, amely gmbn kvl akkor mg nem volt semmi sem. A teremtskor lert modellben hatrozottan utalnak arra, hogy akkor mg a tvolsg (tr) s az id nem ltezett! Ez egyszeren dbbenetes, hiszen a szingularits pont errl szl. (Lsd az idfizikai modellt.) Az anyag megjelensn keresztl szletett meg a vilgegyetem. A konkrt anyagkeletkezsrl mr szinte futurisztikus informcikkal rendelkeztek, hiszen amit lernak az a kvetkez: Ebben a hihetetlenl sr energiagmbben, spirlmozgssal keletkezik a "po". A po ami a legkisebb rszecske, amely perg mozgssal hangot s fnyt sugroz szjjel, br ez akkor mg olyan kicsiny, hogy szemmel nem is lthat s nem is hallhat! (Tachion?!)
Miutn "Amma" kinyitotta a szemt, a mhbl minden spirlis alakban terjeszkedni kezdett! A Dogonok szerint a vilgegyetem is spirlis alak. Szndkosan rtam vilgegyetemet, hiszen jl megklnbztetik az nll csillagrendszereket, galaxisokat is, hiszen azt is elmeslik, hogy "Amma" sok vilgot teremtett, amelyek tbbsge lakott s szintn spirlis alak, mint a mi galaxisunk. Vagyis a Dogonok ismereteibl mr a harmincas vekben lejegyeztk azt, amit mi is csak az tvenes vekben tudtunk meg, hogy a tejtrendszer is spirl galaxis! St rendesen kpbe voltak lltva, mert tudtk, hogy a mi naprendszernk is a mi spirl galaxisunk, a tejtrendszer rsze, ami nemcsak, hogy spirl alak, hanem tengelykrli forgst is vgez. lltjk, hogy a spirlis vilgok lakottak, hiszen "Amma" ahogy a vilgnak mozgst adott, gy egyttal megteremtette az llnyeket is. Ahogy a fld lakott, gy ms "Fldek" is lakottak, ott is vannak llnyek!
A dogonok tbbek kztt azt lltjk, hogy az sidkben az istenek fekete s fehr embereket teremtettek. Mindezt mr akkor adtk szjrl szjra, amikor nem tudhattak mg a fehrek ltezsrl sem.
Sok ms afrikai trzshz hasonlan, a Mali Kztrsasgban l Dogon trzs is homlyos mlttal rendelkezik. A Bandiagara fennskon telepedtek le, valamikor a 13. s a 16. szzad kztt, s ma is itt lnek. Az v legnagyobb rszben a Timbuktutl 500 kilomterre dlre tallhat elhagyatott, szraz, szikls terlet ad otthont aprcska, srbl s fbl ptett falvaiknak.
Br a legtbb antropolgus a "primitv" kategriba soroln ket, a Dogon trzset s a szomszdos trzseket kitev ktmilli ember nem rtene egyet ezzel a besorolssal. Nem is szolgltak r, attl eltekintve, hogy letmdjuk alig vltozott a szzadok sorn. Hidegen hagyjk ket a nyugati technikai vvmnyok, vallsuk s filozfijuk gazdag s sszetett. Azok a kvlllk, akik velk ltek s megtanultk elfogadni letk egyszer mivoltt, gy beszlnek rluk, mint boldog, elgedett emberekrl, akiknek az let alapvet rtkeirl szl gondolataik ezervesek.
rbli tantk
A dogonok nem kevesebbet lltanak, mint azt, hogy eredetileg az rbl - kzelebbrl, a 8,7 fnyvnyire lv Szriusz csillagrendszerbl - jtt lnyek tantottk s "civilizltk" ket. Ezt olyasvalamivel tmasztjk al, ami klnlegesen rszletes asztronmiai ismeretnek tnik egy ilyen "primitv" s elszigetelt trzstl. Nevezetesen tudjk, hogy a Szriusznak, az gbolt legfnyesebb csillagnak van egy trscsillaga, amely kicsi, sr s rendkvl nehz, radsul puszta szemmel lthatatlan. Ez pontosan gy van. De a trscsillag ltezst a nyugati csillagszok csak a 19. szzad kzepn kezdtk sejteni, rszletesen pedig csak az 1920-as vekben rtk le, lefnykpezni pedig csak az 1970-es vekben sikerlt. Ez az rdekes csillagszati tny kpezi a dogon mitolgia kzpponti ttelt.
Bolygkzi kapcsolat
Mindent sszevetve, ez a Fld meglehetsen rvid mltjnak leggretesebb bizonytka a bolygkzi kapcsolatra.
A dogonok ismereteit szigor vizsglatnak vetettk al annak rdekben, hogy kidertsk, amit lltanak, az igaz-e vagy pedig ismereteik egy fldi forrsbl, mondjuk egy arra vetdtt misszionriustl szrmaznak.
Elszr is, hogyan jutottak tudomsunkra neknk, nyugatiaknak a dogon hiedelmek? Csak egyetlen forrsunk van, de az, szerencsre, nagyon alapos. 1931-ben, a legismertebb francia antropolgusok kzl ketten, Marcel Griaule s Germaine Dieterlen elhatroztk, hogy hossz idn t tanulmnyozni fogjk a dogonokat. A kvetkez 21 v alatt majdnem llandan a trzzsel ltek. 1946-ban Griaule-t magukhoz hvtk a dogon papok, hogy megosszk vele legszentebb titkaikat. Griaule rszt vett a ritulkon s a szertartsokon, s megismerte a trzs rendkvl bonyolult szimblumrendszert, amelynek a gykere az a hit, hogy lteznek ktlt llnyek, amelyeket k Nommo-nak hvnak, s amelyek az rbl jttek, hogy civilizljk a Fldet.
Elliptikus plya
A dogon hitrendszer az asztronmia meglepen pontos ismeretn alapul, amellyel keveredik az asztrolgia egy fajtja is. A kzppontban a Szriusz tallhat, valamint azok a csillagok s bolygk, amelyek szerintk a csillag krl keringenek.
k gy vlik, hogy a Szriusz f trscsillaga, amit po tolo-nak hvnak, a Fldn tallhat brmely anyagnl nehezebb anyagbl van, s 50 ve elliptikus plyn mozog.
Mindez igaz. De a nyugati csillagszok csak 150 vvel ezeltt jttek r, hogy valami klns dolog trtnik a Szriusz krl. Felfigyeltek bizonyos szablytalansgokra a csillag mozgsban, s csak azzal a felttelezssel tudtk ezt magyarzni, hogy a kzelben van egy csillag, amely a gravitcis erejnl fogva zavarja a Szriusz plyjt. 1862-ben Alvan Graham Clark, amerikai csillagsz meg is pillantotta a csillagot, mikzben egy j tvcsvet tesztelt, s Szriusz B-nek nevezte el.
Meghkkent problma
A csillag lersa tkletesen megegyezett a dogonok verzijval. De hogyan szerezhettek tudomst a csillagrl? Robert Temple, egy amerikai tuds egy id utn meggyzdtt arrl, hogy a dogonok valban az si blcsessg professzorai, amely nem csak a Szriusz-B-t rinti, hanem az egsz Naprendszert. k azt mondjk, hogy a Hold "szraz s halott, mint a megszradt s halott vr". A Szaturnuszrl ksztett rajzukon egy gyr lthat a bolyg krl. Tudjk, hogy a bolygk a Nap krl keringenek, s szent ptszetkben megrktettk a Vnusz mozgst. Tudnak a Jupiter ngy "f holdjrl", amelyeket Galilei fedezett fel. (Ma mr legalbb 14-rl tudunk.) Tudjk, hogy a Fld a tengelye krl forog. Hiszik, hogy vgtelen szm csillag ltezik, valamint azt, hogy a tejtrendszerben - amihez a Fld is kapcsoldik - ltezik egy spiritulis er.
Temple klnsen plasztikusnak tallta a trzs homokrajzait. A tojs alak ellipszist mg lehet magyarzni, mint ami az "let tojst" jelkpezi vagy valami hasonl, szimbolikus jelentse van. De a dogonok ragaszkodnak hozz, hogy az rplyt jelent - egy olyan dolgot, amit a nagy csillagsz, Johannes Kepler fedezett fel a 16. szzadban, s amirl biztos nem tudhatnak az afrikai tanulatlan trzsek. Pontosan oda helyeztk a Szriuszt, ahova kellett: az ellipszis szlhez kzel es fkuszpontba, nem pedig a kzppontba, ahogy brki ms tenn.
A Nommo
A dogon papok szilrdan hisznek abban, hogy a Szriusz-rendszer egyik bolygjrl a tvoli mltban ktlt lnyek rkeztek a Fldre, s informcikkal lttk el a tantvnyokat, akik aztn a szzadok sorn tovbbadtk ezeket az ismereteket. A lnyeket Nommo-nak hvjk, s gy tisztelik ket, mint az "Univerzum figyelit", az emberisg szlatyjait, az emberisg elveinek reit, az esosztkat s a vz urait.
Temple tallt olyan homokrajzokat, amelyeken a dogonok a Nommo-"brka" prg-forg leszllst jelentettk meg. Temple szerint a brka valamifle rhaj volt:
"A leszllsrl szl lersuk rendkvl pontos. Azt tartjk, hogy a brka Dogon-fld szak-keleti rszn rt fldet, azon a terleten, ahol a dogonok eredetileg szrmaznak. A dogonok a brka leszllsnak a hangjt is lertk. Azt mondtk, hogy leszlls kzben a Nommo "szava" szllt a ngy gtj fel, s olyan hangja volt, mintha a Debo-t kzelben tallhat aprcska barlangban lv ngy, hatalmas ktmbt specilis ritmus szerint tgettk volna. Vlheten egy mennydrg, vibrl hangot prblnak lerni."
Dnt bizonytk
Robert Temple kvetkeztetsei, amelyek 1976-ban jelentek meg elszr The Syrius Mystery (A Szriusz-rejtly) cmmel, egyszeriben nagy visszhangot keltettek, s alaposan meg lettek vizsglva. Sokan tmadtk, m sokan elfogadtk Temple rdekes s mindenkpp nagy port kavart elmlett. A kritikus krds ezek utn csak az maradt, hogy a dogonok ismereteiket megszerezhettk-e brmilyen htkznapibb mdon, mint ahogy sidk ta meslik?
|