kezdetek
kezdetek
Men
 
Homly
 
si trkpek
 
si kultrk
 
A vilgegyetem ciklusai
 
AZ EMBER
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Teremtstrtnetek
 
Magyar
 
magyar
magyar : Magyar strtnet

Magyar strtnet

  2008.07.18. 21:28

mint a vilg porblmja

Nimrd blcsei E-mail
2008. jnius 19. cstrtk 14:53

imageI. A magyar strtnet az kori vilgtrtnelem egyik legnagyobb s legtitokzatosabb problmja, taln ppen kulcsproblmja, s valami kze kell legyen az emberi nem els magas kultrjhoz s annak fldgolynkon val elterjedshez. Ugyanis egymstl tvol es helyeken magyar nyelvemlkek tallhatk, s ez olyan tny, amit ktsgbe vonni nem lehet.

Ezek a helyek a kvetkezk: 1. Magas-zsia hegyvidke, 2. A Tvol kelet, 3. Az Aral-t krnyke, 4. az Indus vlgye, 5. Dl-Mezopotmia, 6. Dl-kelet Afrika, 7. A 1 Kaukzus hegyvidke, 8. a mai Trk- s Grgorszg s 9. az amerikai kontinens kzps rsze, hogy csak a legfontosabbakat emltsk.

A magyar nyelvemlkeknek ilyen tvoli pontokon val ktsgtelen feltnsbl valami nagyon fontos dolog kvetkezik: a magyar np s a magyar nyelv problmja nemcsak magyar problma, hanem egyidejleg sok ms nemzet is, amelyek trtnelmk hajnaln eddig mg ki nem dertett mdon hatalmas magyar tmegeket olvasztottak magukba.

Az elbbi felsorols mg azt is jelenti, hogy a megnevezett helyeket nem kiindul pontoknak, vagyis nem shazknak kell tekinteni, hanem vgllomsoknak: egy korai terletrl, a valdi shazbl a szlrzsa klnbz irnyaiba kirajzott magyar np hiteles rszeinek.

A messze kerlt magyar nprszek, amennyiben ma mr nem magyarok, az "elveszett magyar trzsek" csoportjt alkotjk, amelyek kultrhivatsukat j helykn betltve, beolvadtak a krnyez npekbe, avagy velk keveredve j npeket, j nemzeteket hvtak letre.

A rgi kelet kultrnyelve magyar volt s ezt a nyelvet ott a kznp, az llami s egyhzi szervek a Krisztus eltti vezredekben rendszeresen hasznltk, beszltk s rtk. Ebben az shazban a magyar npek llamalkoti minsgben, uralkod jellegben szerepeltek, s k alkottk meg csodlatos gniuszukkal az emberisg els magas kultrjt.

II.
A turni npfaj gy keletkezett, hogy Kr.e. tbb mint tzezer esztendvel, amikor az addig vzzel bortott Turni Alfld szradni kezdett, a vztl elhagyott terletekre npek vndoroltak be s ezekbl egy j npfaj llott el, a turni.

Kr.e. 8 ezer esztendvel Turn laki mr nagyon elszaporodtak ezrt a terletben s szmban is ersebb keletiek megtmadtk a nyugatiakat s meneklsre knyszertettk ket. A nyugat turniak vgl is tkeltek a Kaukzuson s az Arart hegysg krl telepedtek le. Szllsaik itt a Tigris vlgyben lenyltak Ninivig, a mai Mosulig, a Fldkzi tenger partjn pedig a fnciai Tyrusig, amely vrost k alaptottk s azt sziklatalaja miatt Csmak neveztk el. {Mzes I. 13-10.} St egy rszk Egyiptomba is tvndorolt. Nevezetesebb szllsaik voltak mg: Arad, rvd, s fleg a mai Aleppo helyn plt rpd, amely Kr.e. a 8- ik szzadban rvid idre a szkhelye is volt a birodalomnak.

Firduzi perzsa klt szerint a turniaknak az Isten utn a hold s a kos volt vallsos tiszteletknek a trgya s eme kt gi jelensgrl a Kos s Holdvilg birodalmnak, magukat pedig Kosiaknak neveztk el {azonos a Kusi vagy Kossk elnevezssel}. Tudjuk azonban, hogy a np Fldnk eme gitestt nem Holdnak, hanem Holdvilgnak mondja; st, mivel a holdnap sszettelt hnapp egyszersti, joggal kvetkeztethetjk, hogy a holdvilgot is mr k rvidtettk hvilgra, melyet aztn msok havilah-h alaktottak tovbb. {Mzes I. 2-10.}

A kosi birodalom, mintegy 7 ezer esztendeig llt fenn ezen a terleten, amikor Kr.e. 728-722 kztt IV. Salmanassar assyr kirly megtmadta s legyzte az rpdiakat {Kir.lI. 18-34.}, mire a Kosiak visszahzdtak az Arart mg, az Arras s a Csarak vlgybe. Minthogy ezen a terleten az egsz nemzet nem frt el, egy rsze, a finnek, az sztek s zrjnek knyszersgbl tmentek a Kaukzuson is.

Az Assyrok ltal megtizedelt s az emltett npek elszakadsval mg tovbb gyenglt kosiak ettl fogva nem tnyezk a trtnelemben. A Kr.e. harmadik szzad vgn azonban mg ott vannak az Arras s Csarak mellett, mert a biblia {Mzes I. 213.} ket, mint ott levket emlti meg. De ezidtjt Seleucos, Nagy Sndor egyik alvezre, nagy birodalmat alapt El-zsiban. E kzdelemben a kosiak ismt alul maradtak s ennek kvetkeztben a harmadik szzadban vgleg elhagytk El-zsit s a Kaukzuson tlra kltztek, ahol nhny szz v mlva mint magyarok jelentek meg jra a trtnelem sznpadn.

De rthetv teszi a kosiak meneklst ismert termszetk is, mely szerint trtnetk folyamn sohasem ragaszkodtak gy a fldhz, mint a szabadsghoz.

III.
A kosiak, elzleg kiegszlvn a Becse-i (Beth-Sen korbban ltaluk elfoglalt helysg neve utn) magyarokkal, nem vndoroltak tletszeren a Srmt sksgon s nem vndorlsuk kzben kerestk az alkalmas helyet a leteleplsre, hanem azt mr az elz hazban kijelltk s a megszlls minden rszlett elre megllaptottk. Hrnkeik, kmeik s kalandoz csapataik mr jval az elkltzs eltt kerestek egy folyk s hegyek ltal vdett helyet, ahov elre kidolgozott menetrend szerint a legalkalmasabb idben elindultak s meg is rkeztek. Ez a hely egy 80 ezer ngyzetkilomter hromszg, melyet kt oldalrl egy-egy foly, a harmadikrl pedig egy magas hegysg hatrol. A nagyobbik folyt a ttosok, fistenkrl Kmnak, a kisebbiket rangban msodik istenkrl Blrl Blnak, a hegysget pedig Uralnak neveztk el, mivel hogy ez mint uralkod magaslat emelkedik ki a sksg kzepbl

A terlet Magna Hungaria nven is ismert.

Bent a hromszg kzepe tjn ma is van egy Kungur nev hely. gy rthet meg az a kzismert tny, hogy az oroszok a magyarokat vengernek, a nmetek pedig ungrnak nevezik. Kr.u. 862-ben, mikor a magyarok elszr rintkeztek a nmetekkel, mg az ungur nevet viseltk. A magyarok uralt hazjukat Ung-nak, vagy Ungororszgnak, ottani fvrosukat pedig Ungvrnak neveztk. Ezrt a mai Ung megye kicsinytett fldrajzi msolata a Kma-Bla-Ural hromszgnek.

A magyar elnevezs {Mzes I. Sodoma s Gomora vrosokrl szl elbeszlsre hivatkozva} a Gomora szbl ered, ahol a becsetek elzleg a Kananitk elnevezse alatt laktak, de a vrost az ismert bibliai okok miatt elhagytk s Beth- Senba kltztek.

Sodoma elnevezse: "st", Gomor pedig: "gynyr". A magyar helynevekbl megllapthatjuk, hogyan lett Gomorbl gynyr, mert vannak Gmr, Gymr s Gymre nev helysgnevek. Kroli Gspr biblia fordtsban {Ezkiel 38-6. s Jeremis 20-3.} Gomornak s a szomszd vrosoknak a lakit "gomarim"-nak vagy kiss elferdtve "magorim"nak {Magor} neveztk.

Valsznleg, hogy a magor {esetleg olykor mgor} elnevezst srbben hasznlhattk, mint az elbbit, mert a gomoraiak maguk is ezt a nevet fogadtk el s vettk fel, s dnt katonai slyuk miatt, az anyanemzettel val egyesls utn, a maguk ltal hasznlt elnevezst az egsz nemzetre kiterjesztettk.

A magyarok mintegy ezer vig ltek az urali hazban. A megvltozott krlmnyek miatt eredeti ltszmuk meghromszorozdott. Az el-zsiai helynevek csods emlkezete, amelynek bizonytkait a mai hazban lpten-nyomon megtalljuk, ktsgtelenn teszi, hogy az ungurok {magyarok} minden ron Szriba akartak visszamenni, de elbb az arabok, majd a trkk hadiszervezete remnytelenn tett minden ksrletet. Azrt utoljra olyan fldet kerestek, ahol Szrihoz hasonlan hossz a nyr, derlt az g s bzt, fvet, szlt terem a talaj. Ezt a fldet kalandozsaik sorn meg is talltk a Krptok medencjben.

Szabad tvonulsrl azonban sz sem lehetett, mert tekintlyes katonai szervezettel br llamok {kazrok, szlvok, bolgrok, besenyk s kunok} mkdtek a kiindulsi pont s a cl kztt. A felsoroltak kztt a legnagyobb s , leghatalmasabb a Kazr Birodalom volt, amely llam azonban a 8-ik szzadban hanyatlsnak indult s ez lehetv tette a Krpt medencbe val bevonulst.

IV.
Harun-al-Rasid utda, Mamun kalifa 825-ben dnt veresget mrt a kazrokra s ekkor a katonailag meggyenglt Kazria vdekezsi politikra trt t, st hatrainak rzsre zsoldosokat fogadott fel. gek fia lmos 819-ben szletett s 893-ban hunyt el. lmos strtnetnk kulcsa s dnt krdse, mert az lmos-komplexum feldertsvel s tisztzsval felgngylthet egsz strtnetnk, de nagyon figyelni mert nem igaz mese trtnettudomnyunk mindeddig csak a ritulis gyilkossg "tudomnyos" megllaptsig jutott el.

lmos fia, az eurpai trtnet egyik legnagyobb szabs s legidtllbb alkotst hozta ltre: Magyarorszg megalaptst. rpd Kievben szletett, ahol egy vtizedet tlttt. rpd gyermekeinek zme a hatvanas vekben szletett. Nv szerint ismert fiai: Levente, Tarhos, ll Jutas s Solt.

rpd 890-ben veszi t apja utn a csald si trzsnek a Megyer trzsnek a vezetst, a Nyk trzs vezetse egyenes gon megy rpdtl Koppnyig, a "somogyi vajdig", aki egyben Istvnnak a nagybtyja.

A megvltozott hatalmi viszonyok miatt a kristlyosods a Megyer trzs krl indul meg s vgl egy vrszerzdssel megpecstelt trzsszvetsgben cscsosodik ki, mely cselekmny egyben a legels magyar alkotmny s a magyar nemzet szletsnek napja is. A szvetsgbe tmrlt trzsek voltak: Megyer, Tarjn, Jen, Kr, Keszi, Nyk s Krtgyarmat.

A megalakult trzsszvetsg igen komoly er volt, amellyel a kor kt eurpai "nagyhatalma", a kt csszrsg feje, Blcs Le s Arnulf egyarnt szmolt.

A trzsszvetsg 5 vagy 6 vig tartzkodik az Etelkzben. A "beseny futsnak" semmilyen vals trtnelmi alapja nincs. A magyarsgnak mind a ht trzse tmad kapacitsnak teljes birtokban megrkezett rendeltetsi helyre.

A vrszerzds utn a hevenyszetten elhelyezkedett s addig ssze nem tartoz trzsek rendezdtek. A trzsszvetsg legexponltabb hatrterlete a bolgr hatrvidk s ott is az Alduna fel es terlet volt. A Krpt medence mint j elhelyezkedsi lehetsg mr vtizedek ta foglalkoztatta a magyarokat.

rpd els klpolitikai tnykedse az, hogy felveti Bizncban egy a bolgrok elleni szvetsg eszmjt. Ugyanakkor Arnulf, frank-rmai csszr kvete egy Szvatopluk kzs megrendszablyozsra vonatkoz ajnlattal jelentkezik, amit rpd azonnal el is fogad s amelyik egy 892-ben vgrehajtott krpt-medencei hadjratot eredmnyez. A hadjrat befejezsekor megrkezik Blcs Le szvetsgi ajnlata a bolgrok ellen. rpd ezt az ajnlatot is elfogadja s ezzel a krpt-medencei bevonulsra az vek ta vrt idpont elrkezett.

rpd a szvetsgi ajnlat utn sszehvja a trzsek vezreit s bejelenti a hbort. Megszllja a krpti bolgr terleteket, a Duna-Tisza kztt elszrt avar telepeket s a balkni terleteken is megindulnak a hadmveletek. Ezek a csapatok a hadmveletek befejezse utn a Krpt-medencbe tteleplt trzseikhez trnek mr vissza.

Egyttal 894 szn megtrtnnek az elkszletek az 1500-1800 km-es vndort elksztsre is. Az t menetideje, folytkelsekkel, napi 25 km-es menetteljestmnyt szmtva, mintegy ngy hnap. Ez azt jelenti, hogy a tavaszi eszsek rvn, mjus elejn azonnal indulni kell, mert a megrkezs utn legalbb egy hnapra van szksg a kzeli tlre val felkszlshez. Legel sztoszts, tli tzel beszerzs, az szi munkk elvgzse a kvetkez esztendre, a trzseknek teht, ha nem akarjk hnsgnek kitenni magukat, legksbb szeptember kzepre rendeltetsi helykre meg kell rkeznik. Mivel egy vi termels kieseik, miden elrakhat lelmiszert trolni kell a kvetkez tlre is, jrmveket kell kijavtani, jakat csinltatni, a nyjakat, csordkat ssze kell vonni, hst kell konzervlni, lisztet elre berlni, minden nlklzhett elcsomagolni az indulsra. Biztostani folyamatosan a vz s s szksgletet. A harcosoknak is rendbe kell hozni a felszerelsket. S mindezt egyetlen tl folyamn. Flmilli ember egy kzel 2000 km-es tnak csak gy improvizlva nem indulhat neki. Ez egyszeren lehetetlen. Itt az a meglep, hogy ez idig mg egyetlen vezrkari iskolt vgzett katona sem akadt, aki a "beseny futs" fell a naiv "trtnettudsokat" felvilgostotta volna.

Mindenesetre 895 tavasza elrkezett s 895 szn a ht magyar trzs elfoglalta kijellt helyt s ott hnsg nlkl kitelelt s 896-ban megkezdte mai napig tart lett. A nagyszabs mvelet vgrehajtsban klnsen a helyben lak avarok s szkelyek jelentettek nagy segtsget, akikkel az rintkezst rpd llandan fenntartotta. rpd diplomciai erfesztsei mind a biznci, mind a frank-rmai csszri vonalon trtnelmi tnyek. A bolgr hadjrat s a honfoglals egyetlen sszefgg akci. Cl: a Krpt- Medence keleti felnek birtokba vtele s ez teljes mrtkben sikerlt.

Brmelyik ms nemzet trtnettudomnya errl a mindennl fontosabb hadjratrl s rpd diplomciai s hadvezri teljestmnyrl hadtrtneti knyveket produklt volna. A honfoglals egszrl nll magyar hadtrtneti m azonban mindezidig nincs.

V.
Mihelyt a vonul csoport tlhaladt a Krptokon, azonnal megkezdte a teleplst. Amerre ez a csoport vonult, mindentt ott talljuk Becst, a Jordnvlgy egykori hres s dicssgteljes vrost. Nagybecskerek, Kisbecskerek, Trkbecse, becse, Dunavecse, Szigetbecse, Pcset, Becsehely s Becsmen, vilgosan jellik, s mutatjk a dunai csoport tirnyt. A vereckei csoport becsei klntmnye pedig, amely rpd testrsgt volt hivatva szolgltatni, Tiszabecsn s Bessn telepedett le. A kt csoport Csepel szigetnl tallkozott s ktsgtelen, hogy rpd Szigetbecsn ttte fel stort s ez volt a Magyar Birodalom els szkvrosa.

A ttosok tltvn be az sszes tisztsgeket, termszetes, hogy kzsgek alaptsnl s fldosztsnl elssorban nmagukrl gondoskodtak s gy a fld legnagyobbrszt a ttosok lett. gy alakultak ki a nagy papi birtokok, amelyek a ttosok kiirtsakor termszetszerleg szlltak a keresztny papokra. Ra isten tisztelett bizonytjk a kvetkez kzsgek: Rad, Rd, Rafia, Radon Radonovc, Radince, Radna, Rth s Rtt. A holdisten emlkt hirdetik: Holdvilg, Hdas, Hdosfalva s Hdsz.

VI.
Keddnek szentelt helynevek voltak: Tardoskedd, Gd s Gyd. A blimds tlnyomsgt egsz sereg falu neve mutatja: Blvnyos, Bl, Bld, Magyarbl, Blvata, Blaptfalva, Bakonybl, Ipolybl, Plmonostor s Felspl. Adon isten nevt viseli: Dunaadony, Tiszaadony, radony, Nyradony. str vagy Istr istennnek volt sznva: Alistl, Flistl, Assztonyfa, Asszonyfalva, Asszonynp, Eszterhza, Esztergom, Eszteregnye. Kmn emlkt rzi: Kmon, Km, Klmncsa.

Kmnra vonatkozlag azrt tallunk ilyen kevs helynevet, mert ennek az istennek az oltrai nem kzsgekben, hanem a szent ligetekben voltak fellltva. gy Cegld, Szentgl s cs hatrban ez ma is kimutathat. Ezenkvl termszetes, hogy mivel a ttosok Kmnt tartottk f istennek, a keresztny papok ennek emlkt igyekeztek elssorban megsemmisteni, amit legknnyebben gy vltek elrhetni, hogy a Kmn kzsgek nevt, miknt Kmn napt, Szombatra vltoztattk. Megcfolhatatlanul bizonytja ezt Szombathely pldja, amely vros nevt a keresztny papoknak sikerlt annak idejn Kmnrl Szombathelyre vltoztatniok, de a np a vros egy rszt ma is Kmonnak nevezi. Azrt bizonyos, hogy minden kzsg, amelynek nevben a szombat sz benne van, eredetileg Kmn volt.

A keresztny papok minden pogny istenre vonatkoz helynevet ilyen mdon akartak eltntetni, de szerencsre eleinte kevesen voltak s kezk nem rt el mindenhov, ksbb pedig szlvok s alacsony mveltsg emberek lvn, nem rtettk, hogy mit is jelentenek azok a nevek. Nyilvnval, hogy eredetileg Ra istenrl volt elnevezve minden kzsg, amelynek nevben a "vsr", Blrl, amelyikben a "szerda" s Istrrl, amelyikben a "pntek", vagy a "boldog asszony" sz benne van.

A 13. szzadban divatba jtt az egyhzban a szentt avats, ettl kezdve a kzsgek vdszenteket kaptak, akikrl nevezni is kezdtk ket. Termszetesen ennek a szoksnak is els sorban a pogny valls emlkeit rz helynevek estek ldozatul.

A radvny s blvny nevekkel kapcsolatban tudni kell, hogy mint az angol "wane" sz bizonytja, a vn s eredet irni sz, mely fogyst, halvnyulst jelentett: ebben az rtelemben tvtetett a turni nyelvekbe s ilyen jelentssel meg van a magyar nyelvben is "vnyadt" alakban; de az smagyar nyelv hasznlta ezt a szt tvitt rtelemben az lettelen emberi alak, vagyis a mai szobor jelzsre is. Radvnyban teht Ra-, Blvnyos kzsgben Bl-, ttevnyben {Istr-vn} Istr-, Dvnyben s Dvabnyn pedig Dva gonosz llek szobra llt kbl, vagy fbl faragva. A kapublvny sz viszont elrulja, hogy a rgi magyarok a kapukat tart oszlopok vgre egy-egy blfejet faragtak. Ennek a kapublvnynak hivatalos dogma szerint ugyanazon clja s jelentsge volt, mint az assyr kirlyok kapuiban fellltott emberfej s oroszlntest szrnyas kszobroknak: vdtk a hzat minden ellensgtl, fleg a betolakodni akar rossz lelkektl, a dvktl.

Rtt jelenti Ra isten papjt. A tt sz u.i. nem ms, mint a tauta, vagy taut, a mai tuds sz sszevont alakja, melyet a kosi np mr Kr.e. 5 ezer vvel isi gy rvidtve hasznlt, amit az egyiptomi Toth isten neve bizonyt. De vidki nyelvjrs ma is taumak mondja. A tt szbl lett a tt Istvn korban ugyanis az egsz ttos kaszt felntt tagjait kiirtottk . A papsgot egy rvid nmet korszak utn kizrlag szlvokbl toboroztk s a np eltt teht minden tt szlv lvn, a tt szt tvitte az sszes Tt nev csaldok sei e szerint nem szlovkok voltak, mint ltalban, hanem ttosok, azaz papok.

A kzsgek elnevezsnl megemlkeztek a ttosok az si birodalom rgi nevrl is, gy kapta nevt Kocs, Kocsrd s Kosd. Nhny sz szemlynvknt is hasznltatott s mint ismeretes, a Szerbia ellenharcol magyar sereg vezre is Kus volt.

A ttosok azonban nemcsak a zend s a fnciai valls alakjait riztk meg helyneveikben, hanem thoztk ide El-zsia taln valamennyi tartomnynak, folyjnak, hegysgnek s fembereinek neveit is.

Nhny plda:

Elzsiai alakjuk Mai alakjuk helynevek
Abana Abony Aba
Bana Bn
Arad Arad
Aramos Aranyos {Orontes}
Arichleon Oroszln {Leontes}
Arba Orb
rpd rpd
Arpaxad rps
rvd rva
Belye Bllye
Bnye Bny
Bered Pered
Pard Bord Brd
Beth-Horon Bodrog
Betti-Lechem Bethlen
Betti-Sn Csny

Beth-Semes Szemes
Galilea Galla Glya Gyalla
Beth-Peor Perhete
Bezek Bezzeg Pestek
Gza Kaza
Bosra Borsa Bars
Gennesr Kenese
Geon Gyn Gyn
Borsod Borsava
Gerr Gara
Bugas Bugac
Gerasa Gerecse
Charran Garam
Gres Geresd
Csanak Csark {Kabn}
Gzer Keszi
Csanak Gecser
Csurg Gecse
Cor Csr Rcsge
Cun Cun
Giled Kiliti
Dabbas Dabas
Goln Galnta
Damesk Damc
Gomora Gmr

Damascus Demese Dmlk Dms Dmsd
Gymr Gymre
Haleb Halp
Hamat Homod
Temes Tms
Komdi Komjt
Dn Dn Dnos Dny
Hamoth-dor Homord
Heth Hetny
India Indija
Tany Istr-Karcaim
Dedn Dda Dada Dad
Eszteregnye Esztergom

Jordn Jrdn Nyitra {X}
Mamre Monor
Kdes Kajdacs Mdia Mehdia
Gajdos Medgyes
Godisa Medina Medina
Kla Kal Klla Kll Kloz
Maakah Mak {XX}

Mesech Mecsek
Kalocsa Kalota
Mishal Miskolc
Mohacs Mohcs
Nva {Bassban} Nva
Karta Kartal
Harta Hartyn
Paddn Padny
Kerak Kerka
Patona Battonya
Grg Gyergy
Fadd Fth
Kir Kr
Ptka Pataj
Kirjth Gyirt
Lagas Lugos
Pekod Pkozd Pankota
Libanon Libnfalva
Grgny Berny Baranya Bernd Brnd Beremend Parrn
Lod Ld Cegld
Pisga Pozsga Pozsega
Ld Lta
Rma Ruma ,
Salca Zsolca
Sajda Csajta
Luz Luc
Saleka Szalk Szalka

Ust-Urt Luzsok Lozsnica Losonc Huszt
Samria Somorja
Sron Sr .
Zabulon Szabolcs Szaplonca
Seba Csaba
Sabc Soponya
Sela Sellye
Zarepta Zalata (palesztinai foly) Sall Szalonta Szalnta
Zala Zilah Zebulon Zempln
Sagun Zgon Zhony Csepel
Zered Szered
Sichem Smeg
Zereda Szereda
Sihor Sukor
Ziph Cip
Sin Sin
Szinna Szepezd Sodorna Szatmr Szatymaz
Szepsi Szepes Zsepcse
Sur Surny

Zor Szar Szekszrd
Timnah Tihany
Tirzah Tartsa Tarcal
Tob Tab Dab
Uz Uz
Baladn Balaton {XXX}
Gal Gl Glos
Hadad Hadad
Ladn Ladny Letenye
Perez Perecsny Prcs
Teres Teresva
Pereszlny Derecske
Unni Uny
Zemira Szemergi

{X} A Nyitra nv fordtottja a Jordn sznak. E vros Nitrava alakban egy Kr.u. 871-ben kelt iratban mr szerepel, mint egyesek lltjk. De ennek az iratnak csak egy tizenegyedik szzadbeli msolata van meg a bcsi levltrban, amelynek bizonyt erejt ktsgbe kell vonnunk, annl is inkbb, mivel a nitrava sz szlovkul nem jelent semmit.

{XX} A magyar np krben mg ma is hasznlt a /kvetkez monds: annyira van, mint Mak Jeruzslemtl.

Ennek a szlamnak nagy strtneti jelentsge van, melyet azonban ma mr alig ismernek. Maakah vagy Mak egyik fontos llomsa volt az Egyiptombl Gzn s Jeruzslemen t Ninivbe s Babilonba vezet karavn tnak. Mivel a vros a sivatag szln fekdt, a karavnok jvet is, menet is hosszabb pihent tartottak s a sivatagi tra magukat vzzel s lelemmel ellttk. Mak 160 kilomterre van Jeruzslemtl, azrt a karavnok ezt a tvolsgot mrtkegysgl hasznltk s hrom napi jrfldet rtettek alatta.

image

{XXX} A Balatont a honfoglal magyarok, mint a Gennesrral azonos nev Kenese falu elhelyezkedse mutatja, azt elszr Kenesei tnak neveztk. Valamivel ksbb egy Baladn nev rtl, aki a t mellett nagy birtokot s vele egytt a tbl is nagy rszt kapott, e t a Baladn tava nevet nyerte. Hasonl kifejezssel ma is tallkozunk ott: gy lehetsges, hogy Vrs Berny hatrban a Balaton egy partrszlett ma is Buda-tavnak nevezik. Hunfalvi a Balaton szt a szlv blato-bl {mocsr} szrmaztatja. {!?}

De nemcsak kzsgek, hanem azok hatrrszeinek, vagy dlinek nevben is sok svallsi s strtneti adatot tallunk. Plda erre Szentgl kzsg hatrrszeinek elnevezse, melyek az ottani ref. lelkszi hivatalban lev, egszen II. Endre korig visszanyl okiratok tansga szerint mr a nevezett kirly idejben is ugyanazok voltak, mint ma. Az svallsra vonatkoznak: Kmn berek, Kmn kt s Boncsod.

El-zsiai helynevek emlkei: sti hegy, Mecsek hegy, Nyirma domb, Hajag hegy, Gella-patak. Tobn, Hermn, Luca, Pankozda, Homod, Csurg patak s Panasok.

Szriai csald-, fleg kirlyi neveket riznek: Gl, Gogyor, Barkutszki, Mgszk. E nevekkel kapcsolatban nmi magyarzat szksges: a Kmn berek egy magaslaton terl el, gynyr kiltssal a hegyekre s falvakra. Benne a ttosok Kmn istennek fehr lovakat ldoztak. Borscsod s Kmn berek kzelben honfoglals kori boncok birtoka volt. sti hegy a Kspi- tenger keleti partjn lev Ustra, a turni haza egyik rszre emlkeztet. Mecsek a Kaukzus hegysg dlnyugati csoportjnak emlkt rzi.

Nyirma domb a jordnvlgyi Nimrah, Beth-Nimra {Prduc hza, innen a Nemere szl neve is} nevt viseli, amely vros arrl nevezetes ma is, hogy a domb alatt, amelyen plt, a szraz Palesztina leggazdagabb forrsai fakadnak. A szentgli, nyirmadomb alja is tele van bugyog forrsokkal s csrgedez patakokkal.

A Hajag hegy s a Gella patak eredetileg Galilea, vagy Gella nevet kaptk: idk mltval azonban a patak neve Gella, a hegy pedig Gaja lett. Ezen utbbin a npnyelv fordtott egyet s gy a gaja-bl ajg lett, vgl Hajag formldott. Mint a tatrorszgi Dzselala helynv bizonytja, a Gella, vagy Galla nv turni eredet s a Galilea nevet a kosiak adtk szak-Palesztinnak.

Tobn a kaukzusi Tubt, Hermn a hres Hermon hegy, Pankozda pedig Pehod emlke. Homod nem ms, mint Hamath, vagy Harcod az s haza, azaz Szria magyar neve. Csurg forrs s patak itt az shaza Csatak nev folyjt kpviseli.

A Szentgl szban a Gal, elkel fnciai s babiloni szemlynv {lsd Brk. ,9-. 26.}, eredetileg a Hold isten felesgnek a neve s semmi kze nincs a nyugat-eurpai kelta, gall, gael vagy gallen szavakhoz.

Gogyor Gog-, Barkutszki Barkos- {Ezsdr. 2-53.}, Mgszk, Magog nev rgi magyar kirlyok nevt s emlkt rzi.

Az el-zsiai helynevek fenti bemutatsa nyilvnvalv teszi, hogy ez a gyjtemny csak egy rszt kpezi azoknak a helyneveknek, amelyek Szribl a mai hazba thozattak, mert egyrszrl az sszes szriai kzsgek neveit ma mr nem ismerhetjk, msrszrl pedig a mai helynevek nagy rsze a tbb ezer ves nyelvfejlds folytn olyan elvltozst szenvedett, hogy bennk a szriai helyneveket sok esetben mr felismerni alig lehet.

Ezen gyjtemny azonban minden elfogulatlan embert meggyzhet arrl, hogy mindazon helyneveink, amelyek eredett egyb mdon knnyen s vilgosan megfejteni nem tudjuk, Szribl szrmaznak: tovbb, hogy tves. felesleges, st a magyar kultrban mltatlan is az a trekvs, mely minden rthetetlen helynevnkben szlv eredetet szimatol.

Lehetsges, hogy a fenti sszelltsban egyesek a kvetkeztetsekkel nem rtenek egyet, de ez magt a lnyeget, az shazk mellett felhozott bizonytkok rtkt nem rintheti. Ezzel a ttosok akr szndkosan, akr vletlenl, ezekkel mentettk meg a magyar nemzet tzezer vvel ezeltti trtnett, vallst, kultrjt az enyszettl.

Ha a Szribl thozott fldrajzi s vallsi helynevek eloszlst a trkpen megvizsgljuk, tisztn ll elttnk, hogy nincs Magyarorszgnak egyetlen vidke, zege vagy zuga, amelyekben e nevek valamelyikt meg ne tallnnk. Miutn pedig bizonyos, hogy e helyek mind honfoglalskori teleplsek. Ktsgtelen, hogy a honfoglal magyarsg nagyszm, hatalmas nemzet volt, mely rgtn meg tudta szllni az egsz orszgot. Szlavnit s a Morva mezt is beleszmtva. Ezt a tnyt klnben Blcs Le is megersti, mondvn: a magyar nagyszm np.

VI.
sszehasonltva rpd Magyarorszgt Eurpa akkori llamaival, joggal llthatjuk, hogy npe mveltebb volt - a grgt kivve - Eurpa minden npnl: katonai s politikai szervezet tekintetben pedig valamennyit fellmlta. rpd legalbb 400 ezer begyakorolt harcost tudott fegyverbe lltani, ezt azonban csak vdelemre hasznltk.

Esztelen hdts helyett teht rpd csak akkora terletet foglalt el, amekkorra npnek szksge volt: de ezen a terleten minden elfelttelt megteremtett arra, hogy az orszg Eurpa leghatalmasabb llama, lakossga pedig a vilg megelgedett npe legyen.

A magyar npnek azonban akkor is megvolt s ma is megvan az a klnleges sajtossga, hogy uralkodja, vezre kezbe helyezi magt, aki azutn ha blcs, nagy s szles ltkr ember, felvezetheti a hatalom, jlt s mveltsg legmagasabb fokra, de viszont ha gyenge, nz, kicsinyes vagy ppen rosszindulat, lesllyesztheti a zlls s nyomorsg minden poklnak fenekre.

Az j hazban rpd - sajnos - kevs ideig uralkodott, a bnhidai csatban elvesztette hrom hs s hozz hasonl fit, st maga is hallosan megsebeslt. Utols, akkor mg kiskor fia, Solt mr nem ismerte e kzdelmet s szenvedst. a hatalom s dicssg fnyben fejldtt frfiv, azrt nem fejezte be azt a gigszi mvet, melyet apja mr majdnem kszen kezbe adott. Ugyanezt mondhatjuk Taksonyrl s Gzrl is.

A honfoglals cljbl a nemzet minden pkzlb fia fel lvn fegyverezve, rpd utn mr nem szletett olyan kemny egynisg, aki ezt a szrny ert korltok kz szortani s az ptmunka mezejre visszavezetni tudta volna. Megelz katonai mveletbe kezdett sok vezet ember, s ez - tvesen - mint zskmnyszerz hadmvelet kerlt bele a magyar trtnelembe. Ez bizonyos fokig magval hozta az ltalnos eldurvulst s az erklcsk romlst.

Az llamvezets gyengesgnek jelentkezett egy nagyon veszlyes kvetkezmnye: a ttosok teljesen elvesztettk a np felett eddig brt hatalmukat. s tekintlyket.Tudjuk, hogy a magyar np s a ttos kaszt kztt a szriai valls felvtele utn a lelki sszhang rkre megsznt. De amg a vezr fggsgben tartotta a ttosokat; addig az utbbiak teljestettk ktelessgket, a np pedig engedelmeskedett nekik gy az llamrend biztostva volt.

A honfoglals utn azonban, mint a helynevekbl kvetkeztetni lehet, a ttosok tl sok birtokot foglaltak le maguknak s minden idejket birtokaik kezelsnek szenteltk: ugyanakkor a tl nagy jlt lvezetben a np szervezst, tantst s fegyelmezst elhanyagoltk, holott arra ppen most a legnagyobb szksg lett volna. A magyar np eddig nem szerette, most meg mr irigyelni s gyllni kezdte a vezet osztlyt. A ttosok gyalzsnak emlke ma mr flrertett monds: ksa nem tel, taut {tt} nem ember. A ttosok vallsa ellen kitrt ingerltsg termke pedig a ht isten kromlsa, amely szoks ma is l a np szjn csorbtatlan mrtkben. A nagy jlt kvetkeztben most ismt megjelent a szrny veszly a nemzet felett amely Szriban {Syriban} egyszer mr {a kusi birodalom buksrl van sz} a sr szlig vitte; de a ttosok most sem vigyztak jobban, mint akkor, knnyelmsgkkel elidztk a nagy katasztrft, amely elszr is ket kvetelte ldozatul.

A rend felborulsnak f okt, mint mindig, azeltt s azta is, az uralkodk gyengesgben kell keresnnk: de amikor Gza trnra lpett, minden felelssget a ttosokra hrtott s ahelyett, hogy ezeket knyszertette volna a hivatsukhoz val visszatrsre s ktelessgeik teljestsre, egy msik vallsban s idegen nemzetisg papokban vlte az llamrend tmogatst megtallni. Ezrt a vallsrt s papjairt nem kellett messzire fradnia.

Amikor a magyarok a mai hazt jbl megszlltk, illetve az si hazba visszatrtek, itt kevs szm germn s szlv lakossgot talltak, amely mr keresztny volt s nagy tbbsgben a keleti egyhz szervezethez tartozott. Mihelyt , a magyar np ezzel a vallssal kzelebbrl megismerkedett, azonnal az rgi zend vallst vlte benne viszontltni s azrt azt eleinte nem is keresztny, hanem zendi vallsnak, templomt pedig zend-eg-hznak nevezte. A zend sz aztn a magyar nyelvben rtelemvltozst szenvedett, amennyiben hossz idn t a rgi okmnyokban zent, jabban szent alakban tvette az zend sz jelentst, mialatt az utbbi elavult s tbb nem hasznltatott. A magyar szent sz eszerint nem a latin sanctus, sem a szlv svata sz elferdtse, amint a nyelvszek kpzelik.

A ttosok elvesztvn a np felett brt hatalmukat, a np, ahol alkalom knlkozott, belpett a keresztny egyhzba, vagy legalbb is rdekldtt irnta s eljrt szertartsaira, amelyek inkbb hatottak lelkre, mint a fniciai {syriai} valls mszrszkre s kocsmra emlkeztet ldozsai.

Ez az llapot zavartalanul fennllt Gza uralkodsnak kezdetig, amikor vlaszul Gznak elzleg a nmet csszrhoz kldtt kvetsgre - a csszr kvetei, kztk Pilgrim passaui pspk, jelentek meg a fejedelmi udvarban s egyrszrl a nyugati keresztnysg terjesztsre krtek engedlyt, msrszrl Gzt s fembereit ennek az egyhznak igyekeztek megnyerni. A magyar np s femberei azonban idegenkedtek Pilgrim egyhztl s br a pspk ebben a trgyban a pphoz intzett levelben 5 ezer magyar megkeresztelsvel dicsekszik tekintettel az hrhedt okmnygyrt tevkenysgre - ezt a klnben jelentktelen szmot is tlzottnak kell tartanunk.

A magyar nemzet idegenkedsnek a nyugati keresztnysggel szemben nagy s mlyrehat okai voltak:

1.) A keleti egyhz sokat foglalkozott akkor is az rdgkkel, angyalokkal s vd szentekkel, amely fogalmak az eleve elrendels, -tisztttz, testi feltmads-, s a megvlt tanval egytt a zend vallsbl vtettek t a keresztnysgbe s mint ilyenek a magyar np eltt mr vezredek ta ismertek voltak: ellenben a nyugati egyhzban teljesen a szz istenanya mystriuma helyeztetett eltrbe s errl a magyar np elzleg keveset hallott.

2.) Mivelhogy a keleti egyhz alrendelt viszonyban volt a grg csszrsggal, papjai szernyebben lptek fel a hvekkel s a vilgi hatsgokkal szemben, mint a nyugatii, akik minden tren az egyhz s a papi rend elssgnek igyekeztek rvnyt szerezni, azrt a magyar np csak a ttosokat (ttosok) ltta bennk nmet kiadsban.

3.) A keleti liturgia teret engedett a nemzeti nyelvnek s a papsg a grg mistl eltekintve tiszta nemzeti alapon llt: ellenben a, nyugati egyhz iskolba, trvnyhozsba, trvnykezsbe s a kzigazgatsba is belevitte a latin nyelvet, a nemzeti nyelvet teht minden trrl leszortani igyekezett.

4.) A keleti papok nem rendelkeztek olyan nagy vagyonnal, mint a nyugatiak, azrt a np trsadalmi s gazdasgi tren is kzelebb llnak tartotta ket s inkbb bzott bennk, mint a nyugatiakban.

5.) A keleti egyhzban volt mg sok a grg mveltsgbl s ezen t a nagykultrj magyarsgnak mg lehetett volna tanulni Biznctl: ellenben ugyanakkor Nyugat a legsrbb sttsg korszakt lte s csak a keresztes hbork folyamn Bizncban nyert ert az jjszletshez.

6.) A keleti egyhzzal egytt jrt bizonyos athni demokrcia, amely Eurpban akkor leginkbb megkzeltette az eszmnyi magassgban ll magyar npi egyntetsget s szabadsgot: ellenben a nyugati egyhz ebben a korban mr f terjesztje s meleggya volt a hbrisgnek s jobbgysgnak, azaz a nemzet s trsadalom kasztokra val osztsnak.

Mindezt ltta s tudta a kirlyi csald, tudtk a femberek, tudta a np, st tisztn llt a helyzet a ttosok eltt is: azrt nyugodt megfontols kzben, nzetlensg s fajszeretet rzetben bizonyra talltak volna olyan megoldst, amely mellett a vallsvltoztatssal nem kellett volna elveszni a nemzet szabadsgnak, nyelvnek, vagyonnak s tzezer esztends kultrjnak. A kifejls a maga termszetes tjn haladt elre, amikor az a bizonyos, vezredek ta ismert kirlyleny megjelent a szntren, egy mosolyval meglltotta az r folyst s olyan mederbe terelte a magyar nemzet trtnett, ahol ez a nemzet a cm- s rangkrsg, a nagybirtok, a vagyoni, nemzetisgi s felekezeti tagozds milli hnrja kztt vergdik, szenved, nyomorog s ezek miatt igazi erejt, tehetsgt s ernyeit rvnyesteni nem tudja.

Mikor Pilgrim pspk megjelent Gza udvarban, a nemzeti rdek azt kvetelte, hogy a keresztny valls felvtele erszak nlkl, a np vgya s zlse szerint s mindenekfelett a ttosok bevonsval menjen vgbe.

Gza maga, mint a forrsok bizonytjk, nem sokat trdtt sem a pognysggal, . sem a keleti, sem a nyugati keresztnysggel: de az utbbi mellett dnttt, mert tudta s ltta, hogy az ltala tervezett alkotmnyvltoztatst csak ennek az egyhznak a segtsgvel lesz kpes vgrehajtani. A magyar alkotmnynak, mint tudjuk, eddig alappillre volt az uralkodcsald tagjaira korltozott szabad kirlyvlaszts jog. Gza azonban fit, Vajkot akarvn utdul megvlasztani, mivel erre az akkor krlmnyek kztt kiltsa nem volt, elhatrozta, hogy az alkotmnyt megvltoztatja, azaz nmagra ruhzza az utd kinevezsnek jogt.

Az uralkodhz tagjai kzl csupn Vazul tmogatta Vajkot, azrt Gza elhagyta Szkesfehrvrt, a magyar trzs fvrost s szkhelyt thelyezte Esztergomba, hogy kzelebb legyen Vazulhoz, aki Nyitrn tartzkodott, s a bajor hatrhoz, ahonnan akkor mr csapatokat vrt a netni felkels leversre. Azutn udvarbl eltvoltott minden magyar testrt s fembert, akinek helyt nmet s olasz lovagokkal tlttte be. Vgl csaldi sszekttets tekintetben is teljesen a klfld fel tjkozdott, amennyiben lenyai kzl egyiket frjhez adta a velencei doge, msikat pedig a lengyel kirly fihoz, mg sajt fia, Vajk szmra Henrik bajor herceg apcnak nevelt lenynak, Gizellnak a kezt krette meg.

VII.
A trtnetrk panaszkodnak, hogy Gza s Szent Istvn korra vonatkozlag ; kevs hiteles adattal rendelkeznek. Hogy azonban mgis sszefgg trtneti mvet nyjthassanak, forrsul felhasznljk a magyar s klfldi krnikkat, mondkat, legendkat.

Azt megllaptani egyltaln nem lehet, hogy kzttk melyik a valdi s melyik a hamistvny. Ezek a "forrsok" egymstl nagyon eltrnek, de valamennyikre el lehet mondani, hogy nem trtneti adatokat, hanem tanvallomsokat tartalmaznak.

Gza s Szent Istvn kora az strtnet krbe tartozik, azrt rla csak strtnetet lehet rni, mely a trtnet fbb esemnyeit csak elmosdva mutatja.

 http://szibilla.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=92&Itemid=78

 

 
Napi megtudnivald
 
HOLD

Holdfzis
 
Fogalom-tr
 
Harmnia
 
jfajta tudatossg
 
Knyvtram

          

http://www.esnips.com/user/kercseny

 
Hallgatni val
 
Olvasni val
 
Nzni val
 
Szrnyalj

 
Oldalak
 
Sajt dolgaim
 
zeneteim
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros