kezdetek
kezdetek
Men
 
Homly
 
si trkpek
 
si kultrk
 
A vilgegyetem ciklusai
 
AZ EMBER
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Teremtstrtnetek
 
Magyar
 
Teremts trtnetek
Teremts trtnetek : Atlantisztl

Atlantisztl

  2008.07.18. 21:23

Turni tok s legenda
Platn Atlantisza
Akasha krnika

„Az I. vilghbor eltt mkdtt Budapesten egy ,Turni trsasg’, amely dlutnonknt nyilvnos eladsokat, lseket s beszlgetseket szervezett, amelyekre idnknt diklnyokat is meghvtak. Egyes dlutnokon gy n is rszt vehettem s elszr ott hallottam a ,Turni tok legendjrl'. Nekem gy tnik, hogy forrsmegjellsrl nem esett sz, inkbb egy szbeli hagyomnyrl beszltek, de az is knnyen lehetsges, hogy az utalsokat elfelejtettem. Azta ismtelten tallkoztam ezzel a mondval, de mindig a szerzk kiltnek, vagy a monda eredetnek megjellse nlkl" - rja a legenda feljegyzje.

A „Turni tok" szlsmonds napjainkig fennmaradt. A vele val szembestssel korntsem az a szndkom, hogy bntudatunk reflexeit erstsem, hanem az, hogy legsibb idkre utal legendnk httert s mlyebb sszefggseit bemutassam. A legendval kapcsolatban mris sok krds merl fel, amelyekre a ksbbiekben a knyv megksrel feleletet adni: pldul mr az sem vilgos a mai olvas eltt, hogy mit is rtsen a „turni npfaj" megjellsen? Tovbb mi kze van a magyaroknak ehhez a npcsoporthoz s fleg a valban sokat emlegetett „turni tokhoz"? Mindenesetre a szakemberek eltt esetleg ktes eredet legenda a szellemtrtneti kutatsok ltal igazolt atlantiszi katasztrfa okait meglehets pontossggal krvonalazza.

me a legenda:

„Ott, ahol ma az Atlanti-cen roppant vztmege hullmzik, sidkben egy kontinens nagysg sziget terlt cl. Ht terjedelmes orszgot foglalt magba, kztk a turniak birodalmt. Nekik tudhat be, hogy a ht orszg boldogsga szerencstlensgg vltozott. Ugyanis az sturniak slyos vtket kvettek el, s ezltal a sajt fejkre is bajt hoztak: a 'Turni tkot' amely nemcsak npket, hanem utdaikat s a velk kapcsolatos orszgokat is elrte, ugyanis a ht orszg egyre tbb lakja bonyoldott bele az sturniak rul cselekedeteibe. gy jtt aztn bntetsl a ,Nagy rvz' - egyes kivtelektl eltekintve - az egsz akkori emberisgre! Minden orszgbl egy-egy csald meneklhetett csak a mai Eurpn keresztl zsiba, hogy ott fajnak tovbbi fennmaradsrl gondoskodjon.

Az s-turniak nppusztt bne abban llott, hogy a szent tudst, amelyet kinyilatkoztatsknt kaptak, nem az emberisg hasznra, hanem sajt nz cljaik megvalstsra alkalmaztk. A ,Turni tok' mindenhol viszlyt, perlekedst okoz, egyenetlensget kelt a kzssgekben. Klns ervel jelentkezik akkor, ha az egyetrts bizonyos emberek kzt klnleges fontossggal br. A ,Turni tok' sok rdgi ksrtsnek egyike olykppen hat, hogy az ltala megszllottak gy vlik, hogy ppen jogosan lpnek fel valamilyen nemes gy rdekben. Valjban pedig a j erk bomlasztst szolgljk.

A ,Turni tok' alighanem az emberisg egyik legnagyobb sorscsapsa - Rudolf Steiner azonban, tudomsom szerint, ilyen nven nem beszl rla. Azok a npek, akik a turni fajhoz tartoznak reztk magukat, meg vannak rla gyzdve, hogy az. tok ket rinti a legjobban. gy a magyarok is, mert az sidkben trzseik kz turniakat is befogadtak. Blcseik figyelmeztetse s j pldja ellenre trtnelmk folyamn sokat szenvedtek testvrharcoktl, viszlytl, a gondolkodsban val thghatatlan ellenttektl s utna vigasztalann vlva, fel kellett tennik a krdst: hogyan tudnnak az tok all megmeneklni? Hol van az az irnymutat er, amely szabadtst hozna?"

Eddig tart a szerz legendra vonatkoz visszaemlkezse.

 
Platn Atlantisza
 

Atlantiszrl a mai tudomny semmilyen informcival nem rendelkezik; az egykori kontinens Platn Timaiosz s Kritiasz cm munki rvn vlt ismertt4, m a tudomny kpviseli a klasszikus rk, gy Platn, mint pldul Diodrusz utalsait is a mesk s mondk vilgba szmztk. Platn a Poszeidon szigetrl, mint az elsllyedt Atlantisz maradkrl beszl.

Az els knyvben, Timaioszban, Szkratsz egyik nap kifejtette elmlett bartainak az eszmnyi llamrl, s mikor kzlk Kritiasz, Timaiosz s Hermokratsz ismt sszegylnek nla, hogy megvitassk s eladjk a maguk nzeteit - Kritiasz eladja Atlantisz tanulsgos trtnett, ahogy ddapjnak rokona. Szoln hallotta az egyiptomi Szaisz vrosban, Neith istenn papjtl. Egyiptomban a grg blcset nagy tisztessggel halmoztk el. s midn az elmlt idkrl tudakozdott az ottani papoktl, gy tallta, hogy sem , sem ms helln gyszlvn semmit sem tud ezekrl a dolgokrl.

„Egy alkalommal, szra akarvn brni ket, Hellsz legrgebbi trtneteit kezdte elbeszlni nkik ... az egyik pap, igen reg ember, felkiltott: „Szoln, Szoln, ti hellnek mind gyermekek vagytok s maradtok is, s reg helln nincsen". Micsoda, hogy rted ezt?" - krdezte Szoln. „Szellemileg mindnyjan fiatalok vagytok - felelte a pap - mert lelketekben nincsen si hagyomny ismeret s semmi idk folyamn megrett tudomny. Ennek oka pedig a kvetkez. Gyakran s sokfle mdon pusztultak mr el az emberek, st fognak is. a legnagyobb mnkben tz s vz ltal, de ezerfle kisebb okbl szintn.

Ti egy vzznrl tudtok, holott oly sok elzte mr meg; s nem tudjtok, hogy a legkivlbb emberi nemzet a ti fldeteken lt, ahonnan te s a ti mostani vrosotok (llamotok) polgrai szrmaznak, mert egy kis trzs rmagul megmaradt. Ez mind ismeretlen elttetek, mert seitek sok emberltn t az rs beszde nlkl ltek. Egykor, a legnagyobb vzi veszedelem eltt, az a vros (llam), amely most az athniak, a legharciasabb volt, s minden tekintetben kitn trvnyekkel rendelkezett; nekik tulajdontjk a legnagyszerbb cselekedeteket, amiket csak ismernk. ...llamotok minden kivl viselt dolgai kzl, amint rsainkban csodlattal olvassuk, nagysga s hsiessge ltal egy klnsen kitnik. Feljegyzseink egy roppant ers katonai hatalomrl beszlnek, amely a ti llamotok ltal lelte vgt, amikor elbizakodottsgtl hajtva egsz Eurpa s zsia ellen hadba vonult az Atlanti-cen fell.

Mert akkoriban a tenger ott mg jrhat volt. Ugyanis a szoros eltt, amelyet ti Hraklsz oszlopainak neveztek, egy sziget terlt el, nagyobb, mint (El-) zsia s Lbia (szak-Afrika) egyttvve, s errl a szigetrl akkoriban mg t lehetett kelni ms szigetekre, ezekrl pedig a tlnan fekv egsz vilgrszre, mely ezt az gynevezett tengert krlveszi. gy teht mindaz, ami ezen a szoroson bell van, tulajdonkppen csak szk bejrat blnek ltszik: ama tengert azonban joggal nevezik cennak, s a (tls) partjn elterl fldet hasonl joggal fldrsznek. Ezen az Atlantisz nev szigeten egy nagy s csodlatra mlt birodalom llt fenn, mely nemcsak az egsz szigeten, hanem sok ms szigeten s ama szrazfld egyes rszein is uralkodott; hatalma ezen kvl kiterjedt Lbira, egszen Egyiptomig, s Eurpra Trrhniig (Itliig).

Ksbb azonban hatalmas fldrengsek s vzradsok tmadtak, s egy szrny nap s egy szrny jszaka lefolysa alatt a ti egsz harcias nemzetsgeteket csapatostul elnyelte a fld, s ppen gy elmerlt Atlantisz szigete is a tengerben. Ezrt nem hajzhat s nem jrhat ott a tenger ma sem, mert a seklyes iszaptmegek, amiket a sllyed sziget felhalmozott, lehetetlenn teszik."

Diodrusz Szikulusz ugyancsak emltst tesz az elsllyedt kontinensrl, szerinte az cen partjain tli Atlantisz laki voltak az elsk, akik ellen az amazonok, lkn Mirina kirlynvel, harcot viseltek. Az atlantisziaktl szrmaznak - rja Diodrusz - a grgk mtoszai az istenekrl, akik „kzttk szlettek."5

 
Akasha krnika
 

A fennmaradt legendkat izgalmasan egsztettk ki egyes, spiritulis ltssal rendelkez szerzk, akik nem hagyomnyokra tmaszkodtak, hanem maguk is olvasni tudtak az „Akasha krnikban". gy pldul Rudolf Steiner eltt W. Scott Elliott6 s jval utna Edgr Cayce is7 beszmoltak az elsllyedt Atlantiszrl.

Mifle rst, milyen szavahihet feljegyzseket riz ez a furcsa nev krnika?

Az Akasha krnika szanszkrit eredet fogalom. Az Akasha anyagisga a fizikai s asztrlis matria kztt ll legeslegfinomabb matria, amelyben a gondolat kzvetlenl megjelenik. A szellemtudomny szerint mindennek, ami az emberisg fejldse folyamn megtrtnt, nyoma marad a szellemi vilgokban. Az Akasha krnika valamennyi fldi trtns, valamennyi emberi gondolat l krnikja! Olvassa spiritulis kpessgekhez kttt, magasabb beavats eredmnye. Ha az ember felismersi kpessgeit mentlis iskolzs rvn kifejleszti, rja Steiner, a mltat illeten nincs kls trtnelmi bizonytkokra rutalva. A ml trtnelembl az rk trtnelem mezejre lp. Ez a trtnelem mindenesetre ms betkkel van rva, mint a szokvnyos histri. A gnzis s a teozfia (antropozfia) ezt Akasha krniknak nevezi. Aki ezzel a kpessggel rzkeli a szellemi vilgot, az felismeri a mlt esemnyeinek rk karaktert. Ezek nem a trtnelem „halott" bizonytkai, hanem lettel telve llnak az rzken tli tekintet eltt. Azok, akik egy ilyen l rs olvassba beavatottak, egy sokkal tvolabbi mltba kpesek visszapillantani, mint a kls trtnelem kutati, s a dolgokat sokkal megbzhatbban kpesek lerni, mint a szokvnyos trtnelem.8

m az Akashban val olvass, mint Rudolf Steiner figyelmeztet, korntsem egyszer. Mr csak azrt sem, mert nemcsak az n. .,devahn"9 skjn, azaz a gondolati, rtelmi vilg dimenziiban tallkozhatunk az Akasha kpeivel, hanem ez a szellemi krnika lenylik az asztrlis vilgba, ahol mint dlibb tnik fel, gy kevss sszefgg, megbzhatatlan informcit nyjt, s erre figyelnie kell annak, aki a mltrl kvn kutatni benne.10 Az Akashban val olvass egyb, alapvet nehzsgre utal Steiner, mikor megjegyzi, hogy a jratlanoknak nagyon nehz pldul megklnbztetni csupn az ember asztrlis skon lv lenyomatt, vagy kvetni a tovbblp, l llek minsgt, a tovbbfejld llek tjt a szellemi vilgokban! Ez kt teljesen klnbz ember minsg. Mindez napi gyakorlst kvn a szellemtudstl.11

image

1. kp. Atlantisz Eurpa s Amerika kztt, az szaki-sark fell tekintve. Trkp Athanasius Kircher „Mundus subterraneus" -bl, 1678-bl. A latin feliraton ez ll: „Atlantisz sziget fekvse, amelyet egykor elnyelt a tenger, az egyiptomiak hite s Platn lersa szerint.

Az Akasha krnika rk forrsbl tpllkozik Rudolf Steiner elsllyedt kontinenssel kapcsolatos informcija is, amelyet elszr 1908-ban „Atlantiszi eldeink'" cmmel jelentetett meg. A tanulmny rsze lett az „Akasha krnikbl" cm knyvnek; a tma szerepel a magyarul is megjelent „A vilg, fld s az ember" cm, 1908-as stuttgarti eladsaiban, st a Budapesten 1909-ben megtartott elads-sorozatban is helyet kapott,12 amelyben a katasztrfa okait illeten a magyar legenda ksrteties prhuzamra lelhetnk. Steiner az emberisg atlantiszi fejldsnek fzisaival mg „A rzsakeresztesek teozfija" s a „Titkos tudomnyok krvonalakban" cm knyveiben, valamint 20 ven t klnbz eladsokban, utalsok formjban foglalkozott. Ezeket az eladsokat ksbb az Antropozfiai trsasg knyv alakban is megjelentette.

Ez a rgi Atlantisz roppant furcsn hatna a mai emberre! Elszr is a leveg a mainl jval srbb, a vz pedig ritkbb volt: egy sajtsgos, nehz kdkkel terhes atmoszfrt kpzeljnk el, amelyen t nem volt lthat az gbolt, a nap tompa fnnyel vonta be a furcsa, pfrnyerdkben gazdag vegetcit. Ez a kds llapot csak lassan mdosult, s viszonylag ksn, Steiner szerint csupn a vzzn utn, mi tbb, ennek rvn „tisztzdott" vglegesen! A bibliai znvz monda ugyanis egyrtelmen utal erre az atmoszfrabeli vltozsra, amikor a lezdul kondenzlt vztmegek utn az Isten s az ember kztt megkttt „j szvetsg" jeleknt elszr mutatkozik meg az gen a szivrvny:

 

„Ezrt legyen teht az v a felhben, hogy lssam azt s megemlkezzem az rkkval szvetsgrl Isten kztt s minden testbl val l llat kztt, a mely a fldn van."

(Szent Biblia, Mzes I, 9.16.)

A „szivrvny ve a felhkn", a Nap sugarainak fnytrse csak a tiszta lgkrn t szlelhet. Szerintem erre az j, kitisztult lgkri llapotra utal a Biblinl sibb znvz mondban, a Gilgames eposzban13 a brka ablaknyitsi jelenete is, amely nem csupn a sokig bezrt, vilgossgtl elszokott ember szlelsnek tudhat be, hanem a kdmentes lgkrn t fensgesen ragyog Nap elementris, j lmnye is megfogalmazdott Utnapistim (No) szavait tolmcsol klti sorokban:

 

„Megnyitottam az ablaktblt: az ers fny szemembe vgott. Akkor a fldre hanyatlottam, alig brtam elvnszorogni a nylstl, sajg szemembl a knnyek arcomra folytak."

(Gilgames, 10. tbla.)
 

Persze a szivrvny megjelensig sok minden trtnt a Fld s az emberisg fejldsben. A szivrvny mr egy j korszak kezdett jelzi; a szivrvny ve mr a Fld mai arculata fltt feszl, amikor az isteni erk ltal teremtett ember kataklizmkban elpuszttott hazjnak traumjval jrakezdi sorst. jrakezdi s tovbblp, hogy betltse a teremtsben neki sznt nehz s izgalmas kldetst.

Mieltt azonban az atlantiszi sorsfordulhoz rnnk, fontosnak tnik szmomra nemcsak magnak az atlantiszi korszaknak az ttekintse, hanem az ember lnynek, kialakulsnak, egyltaln a fejlds rendkvl bonyolult folyamatnak spiritulis megkzeltse, bizonyos fok megrtse. Rviden be kell pillantanunk a teremts magasztos tvlataiba gy, ahogy ezt az antropozfinak az Akasha krnikbl leolvasott blcsessge tantja, s amely sszecseng mindazzal, amit a rgi Keleten a misztriumokban14 a beavatottak15 ismertek. gy nem vletlen az sem, hogy sajt hagyomnyaink egyes, mr a teremts titkaiba nyl szlait is megtalljuk.

 

3.   Maria von Nagy: Rudolf Steiner - ber seine letzte Ansprache, ber Ungarn und ber die Schweiz. Memoiren I. Genius Verlag, Brugg, 1974. A trtnelembl, fldrajzbl s filozfibl doktorlt Dr. Gllner Mria 1924-ben ismerte meg Rudolf Steinert a svjci Dornachban, az Antropozfiai Trsasg Kzpontjban.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. A beavats kt f rszbl ll. Az els lpcs, valjban a beavats els ngy foka, a szellemi vilg tfog ismertetst foglalja magban, amely elksztse a tulajdonkppeni beavatsnak. Ez nemcsak ismeretek kzlsvel jrt egytt, hanem a llek morlis fejldse is felttele volt az iskolzsnak. A legfbb alapfelttel azonban az Isten kzelsge, ltsa utni olthatatlan vgy, amely megrte a sok lemondssal, szenvedssel s ldozattal teli igyekezetet. A beavatsra kszlknek klnleges letvitelt kellett kvetnik; az erklcsi tisztulshoz hozztartozott, hogy rzki sztneiket a szellem hatalmval legyzzk. A beavatottnak megvltozik a valsghoz val viszonya, amely elveszti felttlen kzzelfoghatsgt, s helyet ad a szellem vilgnak. A misztriumba beavatottak, mint pl. Menippus, meslnek arrl, hogy vndorlsaikon nagy vizeken keltek t; hallani arrl, hogy kihzott kard villansa ijesztette meg ket, mikzben vr folyt stb. Csak akkor rteni meg ezeknek a kpeknek rtelmt, ha valaki a magasabb felismers tjn jr. A beavatott pldul azt rzkeli, hogy a szilrd matria, az eddig szoksos rzki szlels vzz vlva sztfolyik eltte. gy vli, hogy elveszett a talaj a lba all, mintha mindent, amit elbb lnek rzett, megltek volna. Mint ahogy egy kard thatol a meleg testen, gy hatolt t a szellem az rzki vilg ltn, a tantvny legalbbis gy ltta az „rzki vilg vrt1' folyni. De utna egy j let szletik szmra, amely nincs az alacsonyabb rend letnek alvetve. A beavatott tli Isten kzelsgt, megtapasztalja az let s hall valsgt. A hossz vekig tart gyakorlatok, meditcik rvn megvltoztathat a lelki let, j szellemi rzkszervek alakulnak ki, (csakrk, lsd a 42. jegyzetet) uralni lehet a vgyakat stb., de a hall kszbt mg t kell lpni - s ezt csak a beavats msodik rszben lehet megvalstani. A megvilgosods a katartikus t vgn kvetkezik be. Mindezzel a 3. fejezet foglalkozik rszletesebben. Itt olyan titok kapujban llunk, amelyet mig semmilyen hagyomny nem rztt meg pontosan. Aki tlte, az vagy hallgatott, vagy olyan kpi nyelven szlott rla, amelyet csak egy msik beavatott rthetett meg. Rudolf Steiner, aki a legnagyobb beavatottak kz tartozott, szlott rszletesebben errl a titkos beavatsi folyamatrl. Ezen az ton a jellt teht maga is tapasztalatot gyjthet a szellemi vilgokban. Ehhez a beavatandnak - az inicitor pap s segti rvn - hrom s fl napig, egy hallhoz hasonl llapotba kellett kerlnie. Mi trtnt ekkor? Normlis alv llapotban az ember fizikai-teste s terteste az gyban marad, mg asztrlteste s n-je minden jjel eltvozik a szellemi vilgokba. gy azonban az ember nem tud tapasztalatokat rzkelni, mert asztrlteste mg nem rendelkezik szellemi rzkszervekkel. Csak ha felbred tudja szemvel, flvel, teht rzkeivel krnyezett szlelni. A beavatandnak ha mr elzleg kikpezte asztrlis rzkszerveit, arrl kellett gondoskodni, hogy mindaz, amit az asztrltest felvett, az tertestre, mint egy pecst rnyomdjon, mgpedig azrt, hogy a szellemi rzkels, tapasztals megmaradjon s tudatoss vljon. Ez a kapcsolat normlis llapotban nem lehetsges, s ezrt kellett az j asztrlis szervek s az tertest kztt a kapcsolatot egy rendellenes helyzetben, teht tetszhall llapotban ltrehozni. Ekkor az tertestet „kiemeltk" a fizikai testbl. A „mvszet" abban llott, hogy az tertest kiemeldjn, de ne teljesen, hogy az ember kzben meg ne haljon! Utalnk r, hogy a llekstruktrk testtl val elszakadst a tantvnyok, mint „sztdaraboltsgot" ltk t. Ez a sztdaraboltsg az isteni ldozat szintjn jelenik meg pldul Ozirisz s Dionszosz Misztriumaiban, ez mutatkozik a Kalevalban, Lemminkinen „feldarabolsban" s a magyar npmesk sztdarabolt, majd csodsan ismt sszeforrasztott, jjlesztett mese-alakjaiban is. Nos, a hrom s fl nap alatt mindaz, ami az asztrltest-ben el volt ksztve, mindaz, amit a szellemi vilgokban a beavatott tlt - rnyomdott az tertestre! Ha utna a pap-inicitor visszahvta t a fizikai testbe, a mr beavatott ember szemlyes tanja lett mindannak, ami a szellemi vilgokban trtnik. A procedra vgn, amely valban egy koporsban trtnt, az ismt fellesztett emlkezett a hall utni trtnsekre, vilgokra - s mgis az lk kz tartozott. A hallt ezutn a beavatott nem az let vgnek tekintette, hanem vltozsnak, msfle llapotnak. Az korban ktszer szletettnek is neveztk ket. Egyiptomban s Grgorszgban csak azt tekintettk halhatatlannak, aki tudatval a spiritulis vilgot tlte. „Meghalni annyi, mint beavatottnak lenni" - mondotta Platn. Lsd a 14. jegyzetet, valamint Rudolf Steiner: Das Johannes Evangelium cm elads-sorozatt. GA 104 / 22. 5. 1908.

 Rszletek Rozsnyai gnes: A magyarsg spiritulis gykerei c. knyvbl.

(A knyv megvsrolhat a Pski knykiadnl)

http://szibilla.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=105&Itemid=77

 

13. A blcsessget s Isten valdi lnyt keresk a misztrium-papok ltal rztt kzssgben - pldul „szent ligetekben", barlangokban vagy erre a clra ltestett klnleges misztrium helyeken - kaphattak feleletet, ahol a klvilgtl elzrtan, lpsrl lpsre nyertk el a „beavatst". Ennek rvn az emberi llek meglthatta isteni eredett, kapcsolatba kerlt szellemi eredetnek salapjaival, amelybl szletett. A „npvalls" mellett a legrgebbi koroktl kezdve ltezett a „kivlasztottak" titkos vallsa, amelyet egyttal veszedelmesnek is tartottak. Valban szrny veszlyekkel teli t vezetett a lt titkaihoz. Nem volt nagyobb bntett, mint a misztrium titkok elrulsa: a vtkes halllal s javainak elkobzsval bnhdtt rte. A „misztrium-templomokbl", amelyek bizonyos mdon iskolk, vallsi s kulturlis kzpontok is voltak egyben, radtak a kultrateremt impulzusok a vilgba. Rudolf Steiner: Das Christentum als mystische Tatsache und die Mysterien des Altertums. GA 8, 18/20. old. (Magyar kiads: A keresztnysg, mint misztikus tny - Misztika az jkori szellemi let hajnaln.)

12. Gilgames: Rkos Sndor fordtsa. Budapest, 1960.

11. Rudolf Steiner: Das Prinzip der spirituellen konomie im Zusammenhang mit Wiederverkrperungsfragen. GA 109-111 / 10. 6. 1909. Ebben a ktetben jelent meg 1909-ben megtartott 10 budapesti eladsnak szvege, e tmakrhz kapcsoldva foglalkozott „Lemuria, Atlantisz s az Atlantisz utni fejlds" llapotaival.

10. Rudolf Steiner: Kosmogonie. GA 94 / 8. 6. 1906. Az asztrlis vilg a fizikai sk mellett ltez dimenzi, valjban egy fny-tenger, amelyben sznek s formk radata hmplyg, s amelyet asztrlis lnyek sokasga tlt be. Vannak alacsonyabb s magasabb asztrlis skok, az asztralitst az tjrhatsg, ttetszsg jellemzi.

9.     Rudolf Steiner: Die Theosophie des Rosenkreuzers. (Magyar kiads: Rzsakeresztesek teozfija.) GA 99 / 28. 5. 1907. Ebben a knyvben mg konkrt pldnak hozza fel W. Scott-Eliot angol kiadsra alapul „Atlantis in okkultn Quelln" cm, Leipzig-ben kiadott mvt. Steiner szerint a szerz pontosan ilyen tveds ldozata lett, szlelsei az asztrlis skrl szrmaz tkrkpek!

8. Rudolf Steiner: Aus der Akasha Chronik. GA 11 / 1904-1908. (Magyar kiads: Az Akasha krnikbl.) Steiner itt mindenesetre hozzfzi, hogy a szellemi ltsban sincs tvedhetetlensg. Ezrt nem kell fennakadni, ha az ilyen forrsbl szrmaz kzlsek nem mindig fedik egymst. Azonban hangslyozza, hogy a megfigyelsek megbzhatsga itt sokkal nagyobb, mint a kls, rzki vilgban. s amit a klnbz beavatottak a trtnelemrl s trtnelem eltti idkrl kzlni tudnak, lnyegket illeten azonosak. Valban ltezik egy ilyen trtnelem s el-trtnelem valamennyi titkos iskolban. s ezekben vezredek ta olyan megegyezs uralkodik, hogy ezzel a kls trtnetrk csupn egyetlen vszzadot illet megtlsi biztonsga sem hasonlthat ssze. A beavatottak minden idben s mindentt ugyanazt mondjk! Sajnos hadd tegyk mg hozz, hogy a konkrt magyar mltat, trtnelmet illeten Steiner nem nyilatkozott, nem kutatott az „Akasha krnikban". 9. A devahn szanszkrit sz, a szellemi vilgot jelli. A devahn mindentt krlvesz bennnket, mint az asztrlis vilg, csak fizikai szemmel ugyangy nem lthat. A beavatott mentlis gyakorlatok rvn ri el rzkelsen tli ltkpessgt, amellyel fokozatosan tjkozdni tud a devahn klnbz skjain. A 7 rgit fellel szellemvilgban az als devahn a Naptl a Szaturnuszig terjed szfra neve, a fels devahn ezen tl terl el. Klnbz terletein megtallhat a fizikai dolgok szellemi ellenkpe, az rzelmek s szenvedlyek skja, valamint a Fld valamennyi idejnak, teljestmnynek skpe. A klnbz skokrl rszletes kpet rajzol Steiner Kosmogonie (GA 94 / 8. 6. 1906) cm mvben. A kzpkori festk, pl. Cimabue „angyalfejes" kpei helyesen jeleni tettk meg ezt a minsget, amikor ezt az angyali rgit aranyozott httrben brzoltk.

7. Edgr Cayce: 1877-1943, amerikai „medilis diagnosztikus", aki atavisztikus ltssal rendelkezett. Az „alv prftnak" nevezett Cayce magt hipnotikus lomba transzformlva n. gygyt „reading"-eket (olvass, kirtkels) tartott a betegek llapotrl, akik tle gyakran tbb szz mrfldnyi tvolsgra laktak. Az alv Cayce tvdiagnzisai, amelyet gyakorta orvosok ellenriztek, pontosak voltak s terpis javaslatait siker koronzta. A mindennapi letben mlyen keresztny, mi tbb, laikus prdiktorknt is tevkenyked Cayce, transzllapotban, amellett, hogy mindig a jelenlegi let fontossgt hangslyozta, a betegek elz leteinek konkrt eseteire utalt. A klnbz reinkarncis letek kvetsben bukkant Atlantiszra. A ksbbi clzatosabb kutatsban sokszor szlt az Atlanti cenban fekv egykori kontinensrl, amelynek utols mg megmaradt szigetei mintegy 8-10.000 vvel ezeltt sllyedtek el a Karib-tengerben. Doris Agee: Edgr Cayce und aussersinnliche Wahrnehmung. Freiburg, 1980. Jess Stearn: Der schlafende Prophet. Genf, 1981. Edgr Cayce on Atlantis. New York, 1968.

6. W. Scott Elliot: The Story of Atlantis. London, 1896.

5. Diodrusz Szikulusz (szl. Kr. e. 80 krl, megh. 29-ben), grg trtnetr. Diodorus of Sicily in twelve volumes. Book III. 53,1-59,8. London, Cambridge. 1933.

4. Platn (Kr. e. 427-347), grg filozfus, Szkratsz tantvnya, az athni Akadmia megalaptja. Tanait drmai prbeszdek, dialgusok formjban terjesztette. Protagorszhoz s Hraklitoszhoz hasonlan a ltez dolgok viszonylagossgt hirdette. Platn azt tantotta, hogy a lthat vilg nem valsgos ltezs, hanem csupn lland vltozs a ltezs fel viv ton. Errl nincs biztos tudsunk. A vilgot a logikus rtelem (Nus) rvn fogjuk fel, amennyiben a vilg mgtt lv vltozatlan idekra tekintnk, amelyek az rzki vilg dolgai ltal jelentdnek meg, de amelyek teljessgkben soha nem valsulnak meg. Platons Timaios, Kritias. Jena, 1920. Vrkonyi Nndor: Sziriat oszlopai. Budapest, 1972.

Az nevhez fzdik a Magyarorszgi Antropozfusok Barti Krnek s az els budapesti Waldorf Iskolnak megalaptsa 1926-ban. Dr.Gllner Mria, akinek frje, Nagy Emil, grf Bethlen Istvn kormnynak igazsggyminisztere volt, trsadalmi rangjt kezdettl fogva a kzj szolglatba lltotta.

 
Napi megtudnivald
 
HOLD

Holdfzis
 
Fogalom-tr
 
Harmnia
 
jfajta tudatossg
 
Knyvtram

          

http://www.esnips.com/user/kercseny

 
Hallgatni val
 
Olvasni val
 
Nzni val
 
Szrnyalj

 
Oldalak
 
Sajt dolgaim
 
zeneteim
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!