Piri Reis trkpe
2008.07.05. 20:36
Tnyek:
1.) 1513-ban kszlt Konstantinpolyban
2.) Afrika nyugati partjt, Dl-Amerika keleti partjt s az Antarktisz szaki partvidkt brzolja
3.) az Antarktiszt 1818-ban fedeztk fel
4.) a trkpen brzolt partvidk i. e. 13000 s i. e.4000. kztt volt jgmentes llapotban, amikor fel lehetett mrni s trkpezni
5.) ebben az idszakban nem ltezett olyan civilizci, aki ezt meg tudta volna tenni!
Kt rejtly:
1.) az 1513-ban kszlt trkpen van egy kontinens, amit 300 vvel ksbb fedeztek fel
2.) az brzolt antarktiszi partvidk kb. 6000 ve vole olyan llaptban, amit brzol
A Piri Reis ltal rajzolt Amerika trkp a szultni palota, a Topkapi Szeraj mzeumm alaktsa kzben 1929-ben kerlt el. Egyetlen fennmaradt szelvnye egy egykori vilgtrkpnek, melyet gazella brre rajzoltak. A trkp felirata szerint Piri Reis Dl-Amerika partvonalait s neveit Kolumbusz trkprl msolta, amelyet egy fogsgba esett spanyoltl szerzett.
1929-ben, trtnszek egy csoportja egy klnleges, gazella brre rajzolt trkpet tallt. A kutatsok azt mutattk, hogy ez egy eredeti dokumentum, amelyet 1513-ban Piri Reis, a trk flotta neves admirlisa ksztett. A trkpszet volt a szenvedlye. A trk hadiflottn belli magas rangja lehetv tette szmra a privilegizlt hozzfrst a Konstantinpolyi Csszri Knyvtr gyjtemnyhez. A trk admirlis tbb feljegyzsben elismeri, hogy szmos forrstrkpet hasznlt fel a trkp sszelltshoz, kztk olyan is volt, amely az ie. 4. szzadbl vagy rgebbrl szrmazott.
A Piri Reis trkp Afrika nyugati partjait mutatja, Dl-Amerika keleti partjait, s az Dli-sark szaki part-vidkt. A Dli-sark szaki partszakasza tkletesen rszletezett. A leginkbb zavarba ejt nem is az, hogyan tudott Piri Reis ilyen pontos trkpet produklni az Antarktisz vidkrl 300 vvel annak felfedezse eltt, hanem az, hogy a trkp a jg alatti partszakaszt mutatja. A geolgiai kutatsok azt igazoltk, hogy a Queen Maud bl ie. 4000 krlig lehetett jgmentes llapotban.
1960. jlius 6-n az USA lgiereje a kvetkezkpp vlaszolta meg a Keene College-ban dolgoz Charles Hapgood professzor a Piri Reis trkp rtkelsre vonatkoz krdst:
„Tisztelt Hapgood professzor,
Az n krse a Piri Reis trkp egyes szokatlan rszleteinek rtkelst illeten szervezetnk ttekintette.
A feltevs, miszerint a trkp als rsze a Queen Maud bl Princess Martha partjt brzolja az Antarktiszon s a Palmer-flszigetet, elfogadhat. gy talltuk, hogy ez a trkp leginkbb logikus s minden bizonnyal korrekt rtelmezse. Az a fldrajzi rszlet, amely a trkp als rszn lthat, feltnen megegyezik a Svd-Brit Antarktisz Expedci ltal a jggel bortott terletrl 1949-ben ksztett szeizmikus profillal. Ez arrl tanskodik, hogy a partvidk azeltt lett feltrkpezve, mieltt azt jg fedte volna el. Ezen a terleten a jgrteg vastagsga kb. egy mrfld (1609 m – a ford. – ).
Nincs elkpzelsnk sem rla, hogyan kerlhetett a trkpre ez a rszlet az 1503-ban felttelezetten birtokolt geogrfiai tudssal.
Harold Z. Ohlmeyer alezredes, USAF parancsnok”
A tudomny hivatalos llspontja szerint az Antarktiszt bort jgrteg egymilli ves. Tovbbi s alaposabb tanulmnyok azt mutattk, hogy az Antarktisz legutbb 6000 vvel ezelttig volt jgmentes llapotban. A jgmentes idszak kezdett illeten megoszlanak a vlemnyek, klnbz kutatk ie. 13000 s ie. 9000 kz teszik ezt.
Kzismert, hogy az els civilizci, a hagyomnyos trtnelem szerint, a kzp-keleti rgiban fejldtt ki ie. 3000 krl, s ezt egy vszzadon bell kvette az Indus vlgyben s Knban kibontakoz trsa-dalom. Ezek szerint egyik ismert civilizci sem lehetett kpes a fenti feladat vghezvitelre.
A kzpkor sorn szmos hajzsi trkp forgott kzkzen, amelyeket „portolani” nven neveztek, s a hagyomnyos hajzsi tvonalakrl kszlt pontos trkpek voltak, a partvidk, blk, kiktk, tenger-szorosok rajzaival. A legtbb portolani a Fldkzi s gei-tenger vidkrl kszlt, s ms ismert tvonalakrl, ahogy maga Piri Reis rta hajzsi knyvben.
Nhnyan emltst tettek ugyanakkor ismeretlen fldekrl, s pr tengersz kztt keringtek specilis trkpek, melyeket igyekeztek minl jobban eltitkolni. Felttelezik, hogy Columbus is egy ilyen specilis trkp birtokban volt.
Trkphez, Piri Reis klnbz forrsokat hasznlt, melyeket utazsai sorn itt-ott gyjttt ssze. maga is rtt megjegyzseket a trkpre, amely kpet ad neknk arrl, hogyan dolgozott. Azt rta, nem felels az eredeti mrsekrt s kartogrfirt. Az szerepe a gyjt, aki nagyszm trkp-forrst hasznlt. Azt mondta, hogy nhny forrs korabeli tengerszektl szrmazott, mg msok igazi rgisgek voltak, egszen az ie. 4. szzadig vagy korbbi idpontig visszamenleg.
Dr. Charles Hapgood az „si tengeri kirlyok tr-kpei” cm knyvben azt rja:
„gy tnik, pontos informci rkldtt egyik embertl a msikra. gy ltszik, ismeretlen szemlytl szrmaznak a trkpek, s taln a minsziak vagy fniciaiak ltal hagyomnyozdott tovbb, akik tbb mint ezer ven t az kori vilg nagy hajsai voltak. Vannak bizonytkaink r, hogy gyjtttk s tanulmnyoztk az egyiptomi Alexandria nagy knyvtrt, s az sszelltsok ott dolgoz geogrfusoktl szrmaznak.”
Piri Reisnek minden bizonnyal olyan trkpek jutottak a birtokba, amelyek az kori vilg legismertebb knyvtrbl, az Alexandriai Knyvtrbl szrmazhattak.
Hapgood rekonstrukcija szerint ezeknek a dokumentumoknak a msolatai s nhny eredeti trkp ms tudomnyos kzpontokba kerlt, pldul Konstantinpolyba. 1204-ben, amikor a negyedik keresztes hadjrat idejn a velenceiek behatoltak Konstantinpolyba, ezek a trkpek az eurpai tengerszek kztt kezdtek keringeni.
Ezen trkpek tbbsge – folytatja Hapgood – a Fldkzi- s Fekete-tenger trsgrl kszlt. De ms terletekrl kszlt trkpek is maradtak. Ezek kztt voltak az amerikai kontinens, az szaki s dli-sark trkpei is. Vilgoss vlt, hogy a rgi utazk egyik plustl a msikig utaztak. Hihetetlennek tnik, a bizonytkok mgis azt mutatjk, hogy nhny si utaz a Dli-sarkot is felfedezte, mikor azt mg nem bortotta jg. Az is vilgos ugyanakkor, hogy olyan navigcis mszerk volt, amellyel a hosszsgi fokok pontosan meghatrozhatak voltak, s amely messze felette llt az kor, kzpkor s egszen a 18. szzad msodik felig az jkor birtokolta technikai tudsnak.
Az elveszett technolgia eme bizonytka altmasztja s elkpzelhetv teszi azokat a felttelezseket, amelyek az si idk eltnt civilizcijrl szlnak. A tudsok a bizonytkok tbbsgt elvethetik, mondvn, hogy azok csak mtoszok, de vannak olyan tnyek, amelyeket nem hagyhatnak figyelmen kvl. Ez a bizonytk azt kveteli, hogy a tbbi felttelezst is nyitott elmvel jragondoljk.”
1953-ban egy trk tengersztiszt elkldte a Piri Reis trkpet az USA Tengerszeti Hivatalnak Hidrogrfiai Irodjba. A trkp rtkelshez M. I. Walters, az Iroda fmrnke Arlington H. Mallery, a rgi trkpek neves szakrtjnek segtsgt krte.
Hosszas tanulmnyozs utn Mallery felfedezte, hogyan kszlhetett a trkp. Hogy ellenrizze a tr-kp pontossgt, egy rcshlzat segtsgvel rvettette a fldgmbre: a trkp teljesen pontosnak bizonyult. Megllaptotta, hogy a part ilyen pontossg feltrkpezse csak lgi ton trtnhetett: de ki tudhatott 6000 vvel ezeltt replgpet hasznlni a trkp ksztshez?
A Hidrogrfiai Iroda nem hitt annak, amit ltott: a Piri Reis trkp alapjn a jelenlegi trkp egy-kt pontatlansgt is ki kellett javtaniuk! A hosszsgi koordintk meghatrozsnak pontossga msrszrl azt mutatja, hogy aki a trkpet ksztett, ismernie kellett a gmbk trigonometrijt, amely a 18. szzad kzepig nem volt ismert.
Azt a kpet, ahogy a Piri Reis trkp a Queen Maud-fldet, annak partvonalt, folyit, hegylncait, pusztit, bleit brzolja, a brit-svd dli sarki expedci hitelestette (ahogy Olhmeyer Hapgoodhoz rt leve-lben olvashat); a hanghatsokon s szeizmikus mrseken alapul vizsglatok bebizonytottk, hogy a mrfldnyi jgsapka alatt valban ezek a fldrajzi elemek tallhatk.
Mindenesetre, mg ha Hapgood elkpzelse helytll is, a rejtly akkor is izgat. A Piri Reis trkp olyas-valami, aminek nem kellene lteznie. Vagyis feltteleznnk kell, hogy a rgmlt idkben ltezett valaki, aki kpes volt ilyen trkpet rajzolni; tny az, hogy a hosszsgi koordintk teljesen pontosak, ahogyan a trkpet vizsgl tudsok megllaptottk. Ez pedig egy olyan technolgia alkalmazst bizonytja, amelyhez legkorbban 1761-ben ksztett az angol John Harrison eszkzt. Ezt megelzen nem volt mdszer a hosszsg megfelel kiszmtsra: szz kilom-ternyi hibahatrokkal tudtak csak dolgozni…
Valjban Piri Reis elismerte, hogy rgebbi trkpek alapjn ksztette a sajtjt: s ezek az sibb trkpek forrsul szolgltak msok szmra is.
Charles Hapgood 1953-ban rt knyvben („A Fld krgnek elmozdulsa: kulcs az fldtani kutatsok nhny alapvet krdshez”) egy terit vetett fel, amely megmagyarzza, hogyan lehetett az Antarktisz az ie. 4. vezredig jgmentes. A terit a kvetkezkpp foglalhatjuk ssze: Annak, hogy az Antarktisz jgmentes volt, s ennl fogva lnyegesen melegebb is, az lehet a magyarzata, hogy egy idben nem a pluson helyezkedett el. Krlbell 2000 mrflddel szakabbra volt tallhat. Hapgood szerint emiatt nem hatott r a Dli-sark hideg klmja.
Az ok, aminl fogva a kontinens lefel hzdott jelenlegi helyre, egy olyan folyamatban keresend, amelyet „fldkreg-elmozdulsnak” neveznek. Ennek a mechanizmusnak (mely nem tvesztend ssze a lemez-tektonikval illetve a kontinensek mozgsval) sorn a kzetrteg, a fldkreg teljes egsze idknt helyet vltoztat, a bels, puhbb rtegek fltt, ahhoz hasonlan, ahogy a narancs hja, ha az lazbb a hsnl, egyben mozoghat a bels rszek fltt.
Errl az elkpzelsrl Hapgood rt Albert Einsteinnek is, aki nagyon lelkes hang vlaszt kldtt. Br a geolgusok nem akarjk elfogadni Hapgood terijt, Einstein nyitott volt erre az idera. „A sarkvidken a jg sszefggen helyezkedik el, de nem szimmetrikusan elosztva a sark krnykn. A Fld forgsa hatst gyakorol ezekre az asszimetrikusan elhelyezked tmegekre, s centrifuglis hatst gyakorol, amely a fldkregre is ttevdik. Az gy kpzd, folyamatosan nvekv centrifuglis lendlet, amikor elr egy bizonyos pontot, mozgsba hozza a fld-krget a fld tbbi rsze felett…” (Einstein elszava Hapgood knyvhez).
Hapgood bebizonytotta, hogy a Piri Reis trkp a skgeometria alapjn lett trajzolva, a hosszsgi s szlessgi paramtereket a megfelel szgben rajzolva a hagyomnyos „rcson”, de szemmel lthatan egy olyan korbbi trkpbl lett tvve, amely a gmb-alap trigonometrit hasznlta! A trkp kszti nem-csak azt tudtk, hogy a Fld gmbly, de azt is, hogy mekkora a kerlete!
Hapgood elkldte rgi trkpeinek gyjtemnyt Richard Strachannak a Massachusetts-i Technolgiai Intzetbe. Hapgood szerette volna tudni, milyen fok matematikai tuds kell ahhoz, hogy az eredeti trkpet elksztse. Strachan 1965-ben azt vlaszolta, hogy egy ilyen trkp megrajzolshoz az alkotknak ismernik kell a gmbalap trigonometrit, a Fld grblett, a vetts mdszereit: igen magas szint tudsra van szksg ehhez.
A lelet msik rdekessge a mai Brazlia tengerpartjnak rszlet gazdag s kzel pontos kidolgozsa. Elgondolkodtat, hogy a korabeli trkpek kzl ppen Piri Reis alkotsn tallkozhatunk elszr a La Plata foly torkolatvidknek brzolsval, ami a mai Uruguay s Argentna hatrn fekszik. Vajon milyen forrsokbl dolgozott a trk admirlis, amikor ezeket a terleteket vzolta?


Felnagythat trkp:
commons.wikimedia.org/wiki/Image:Piri_reis_world_map_01.jpg
http://www.nabataea.net/PiriReisL2.jpg
http://www.nabataea.net/PiriReisSAmerica.jpg
A trkp tkletesen pontos, a Foltkzi- s Holt tenger trsgre, szak- s Dl-Amerika partjaira vonatkozan. De a legnagyobb csoda hogy Antarktisz krvonalai is fel vannak tntetve. A hegylncok s hegycscsok, a folyok s fennskok nagyon pontosan le, vannak rajzolva. Az Antarktisz hegylncait 1952-ben fedeztk fel.
Egy rcsos sablon segtsgvel tmsoltk a rgi trkpet egy mai glbuszra. A tovbbi vizsglatok s a mestersges holdaknak a Fldrl ksztett legutbbi felvtelei megerstettk azt a felttelezst, hogy az eredeti Piri Reis-trkpet igen nagy magassgbl ksztet felvteleken, alapulnak, Amerika partjait s az zsiai partokat mutatjk, abbl az idbl, amikor a tenger vzszintje 90 mterrel alacsonyabb volt.

Piri Reis vilgtrkpe
Piri Reis hagyatkban fellelt s az admirlisrl elnevezett trkpekrl, melyek egyikn ezt az 1510-es vekben rajzolta meg a tengernagy Dl-Amerika legdlibb rsztl kiindulva, jkora fldnyelv nylik az Atlanti- s a Csendes-cen kz, s egy mg dlebbi szrazulattal (az Antarktisszal?) kapcsolja ssze a kontinenst.
|