Kiszely Istvn
A magyarok btrak, szp klsejek s j megjelensek. Ruhzatuk sznes selyemszvetbl kszlt, fegyverzetk ezsttel bevont, pompt kedvelk…” – olvassuk a Gaznevidk udvarban a XI. szzadban lt Gardzi arab trtnetrnl, de hasonl jelzket tallunk bn Fadlnnl, bn Rusztnl s Al Maszdinl is.
Az els tudomnyos antropolgiaknyvet francia nyelven 1866-ban Paul Broca rta L’anthropologie cmen. Ezt a knyvet azrt tartom az rasztalomon, mert a magyarokrl ez ll benne: „A magyarok Eurpa legszebb emberei”, mert meg tudtk tartani Bels-zsia npeinek egszsges embertani jegyeit; europidek, de nem indoeurpaiak.
Ha nem a „hrmas” (hun-avar-rpd npe) honfoglalst, hanem csak rpd magyarjait nzzk, egy egyedlll genetikai csodval llunk szemben. Egy 895-re mr sztesett Eurpba Bels-zsibl bejtt egy nem indoeurpai – mondhatni Eurpa szmra „idegen” – flmillinyi np, s nemhogy meg tudott maradni, de harmincszorosra (!) megsokasodva megtartotta morfolgiai, lettani s genetikai jellegeit. Ilyen genetikai bravrra Eurpa egyetlen ms npe sem volt kpes, hiszen rpd npnek megrkezsekor – a IX. szzad vgn – Franciaorszg lakossga 7 millinyi volt (Chamla adatai), s mra csak mintegy kilencszeresre tudott csak megsokasodni.
A kutatk legnagyobb tvedse az volt, hogy azt gondoltk: Bels-zsiban (Kelet-Turkesztnban) valamifle mongolid klsej, lapos arc, zsros fekete haj, grbe lb emberek lnek, s annyiban siek a magyarok, amennyiben ezeket a „mongolid” jegyeket megtalljuk nluk. Ez a vlemny az embertani kutatst tvtra vitte, hiszen a legutbbi vtizedekig soha, egyetlen szakember sem jrt – nem jrhatott – azokon a terleteken, ahonnan seink szrmaznak. Amikor kinylt a keleti vilg, a Kna ltal 1915-ben megszllt Hszincsiang-Ujgur, Kanszu s ms terleteken megolddott a nagy rejtly. A Stein Aurl ltal 1915-ben knyszersgbl befejezett asztanai temetbl a legjabb kutatsok szerint ugyanolyan emberek kerltek el, mint amilyenek a magyarok.
Bejttnk teht egy szmunkra idegen vilgba, ahol gyanakodva fogadtak bennnket, s ma is idegennek tlnek meg. Mivel a kls megjelens tkdoldshoz 40 generci (1200 v) szksges, ezrt meg tudtuk rizni kls megjelensi formnkat. A magyarsgnl olyan „letompult” bels-zsiai trk jellegek maradtak meg, amely Eurpa egyetlen ms npre nem jellemzk; ezek a turni, a pamri s a taurid jellegek. Antropolgiai morfolgival tudomnytalan okoknl fogva sokig nem volt szabad foglalkozni, pedig a valsg az, hogy mi magyarok msknt nznk ki, mint minden ms eurpai np, amit regisztrlni lehet s kell is.
Az alaki jellegek mellett vannak olyan lettani tulajdonsgok, amelyek egy np (etnikum) meghatrozsnl alapvet fontossgak. E jellegek npek szerinti klnbzsgre csak a XX. szzad msodik felben derlt fny. Ilyen jelleg pldul a mongolfolt (amely a szakrlis rgiban, a keresztcsont tjkon fordul el szrpamacsok s pigmentfoltok megjelensvel); ez a jellegzetessg a magyarsg kzel 32 szzalknl szletskor megvan, de meglte Bels-zsia trk npeire is jellemz. Brlcrendszernk (vek, a hurkok s rvnyek) mintzata nem eurpai, hanem bels-zsiai. A magyar gyermekek kzel 30 szzalka „mongolredvel” szletik, vagyis a szemhj fedi a knnycsatornt; ez is bels-zsiai jelleg. Vrcsoport-tulajdonsgainknl Eurpban nlunk a legalacsonyabb a Landsteiner-rendszeren belli, a mediterrneum npeire jellemz 0-s vrcsoport, a legmagasabb a B-s s AB-s jelleg. Vannak olyan sajtos vrcsoport-tulajdonsgaink, amelyek Eurpa npeire nem jellemzek, de Bels-zsia trk npeinl dominnsak, ilyen pldul a Diego+. A magyar emberek kzel 30 szzalknl hinyzik a tejcukrot (laktzt) bont laktz nev enzim, ezrt az anyatejtl val elvlaszts utn nem tudja a tehntejet megemszteni. Ezrt seink az llati tejet megerjesztettk s kumisz, sajt, joghurt vagy kefir formjban fogyasztottk. A magyarok mintegy egyharmadnl hinyzik az aldehid-dehidrogenz (ALDH), amely az alkoholokat vgtermkkre, ecetsavra bontja, ezrt br eurpai viszonylatban kzel sem llunk az alkoholfogyaszts lmeznyben, a mjzsugor kvetkeztben bell hallt tekintve a vilgon az els helyen llunk. A vrsavban lv ellenanyagtulajdonsg-arnyaink bels-zsiaiak, s nem eurpaiak. s mg vg nlkl sorolhatnnk az lettani eltrseinket Eurpa npeitl.
Eurpa npeitl val klnbzsgnkre a koront a mitokondrilis DNS-vizsglatok tettk fel. A vilg vezet termszettudomnyos lapjnak (Science) a 2000. november 10-ei szmban – megjelent egy nagy eurpai mitokondrilis DNS-vizsglat eredmnye, amelyben tbbek kztt a kvetkez kittel szerepel: „A magyarsg genetikai llapota ms eurpai npekkel val keveredsket mutatja, egyrtelm, hogy nem llnak genetikai kapcsolatban a finnekkel […] legkzelebbi rokonaik a bels-zsiai trk npek…” Ez azt jelenti, hogy a magyarsg a helyi (autochton) lakossgot, a trtnelem folyamn beteleptett s beteleplt npek egy rszt genetikailag magba olvasztotta, s si jellegeit 32 szzalkban megrizte a mnak.
Bszkk lehetnk arra, hogy nemcsak nyelvnket, szellemi s trgyi kultrnkat, de embertani jellegeinket, lettani tulajdonsgaikat s genetikai kdunkat is megriztk a mnak. Ezt rajtunk kvl egyetlen tvolrl jtt np sem tudta megtenni. Eurpa vdett npp nyilvnthatna bennnket.
|