Antarktisz
2008.03.16. 21:02
Rejtlyes felfedezsek
Nem sokkal a msodik vilghbor eltt, az 1930-as vek derekn, nhny sarkkutat tbb zben is emltst tett arrl, hogy feldert tjaik sorn olyan furcsa fnyjelensgeket szleltek, amelyeknek eredett nem voltak kpesek megmagyarzni. Ugyanis a vastag jgrteg all reflektorszer fnynyalbok trtek fel olyan terleten, ahol tudomsuk szerint semmilyen mszaki berendezs nem ltezhetett. A jelensgrl szl hreket annak idejn nemcsak nhny szenzcihes bulvrlap, hanem egy-kt folyirat tudomnyos rovata is kzlte. A tbbi kztt megemltettk, hogy a sarkok kzelben l npek legendi szerint az Antarktisz vidkn mr vezredekkel ezeltt lt egy „furcsa” npcsoport. Akkoriban azonban ezt a terletet mg nem bortotta jgtakar. Ksbb, amikor az ghajlat megvltozott, az antarktiszi telepls laki alkalmazkodtak az j krlmnyekhez, s mivel magasan fejlett civilizci voltak, olyan technikai eszkzkkel rendelkeztek, hogy mg a jg alatt is vrost ptettek. A legenda szerint az Antarktisz laki mindenkor elzrkzva ltek, mert msok voltak, mint a tbbi ember.
Mit szleltek a piltk?
A „jg alatti vros” lakinak trtnete taln meg is maradt volna a legendk vilgban, ha pr vvel ezeltt, pontosabban 1999 tavaszn egy japn mentreplgp pilti nem szmoltak volna be szokatlan lmnykrl.
A piltk egy szerencstlenl jrt blnavadszhaj keressre indultak. A Ross-tenger fell igyekeztek az Amery Ice Sheif fel. Alkonyati rn mentek arra, amikor a piltkat vratlanul szinte elvaktotta egy mrhetetlen, sugarasan felfel tr fnynyalb. A jelensg alig 18 msodpercig tartott, de ezalatt tbbszr is sznt vltoztatott. Azt lltottk, hogy a sugrnyalb egyetlen kis pontbl trt fel, s minden jel szerint kifel, a kozmoszba irnyult...
jabb furcsa jelentsek
Ellenrizhetetlen hresztelsek a „jg alatti vrosrl” az 1950-es vekben is felrppentek. Gyakorlatilag azonban akkoriban mg semmit sem lehetett tudni a vilgnak e kis pontjrl, mgis sokan mr akkor valamilyen kis lakhelyet gyantottak ott. Az Antarktiszon ltesltek ugyan tudomnyos kutatllomsok, de ott csak nhny tuds lt, akik a rossz ghajlati viszonyok kzepette ritkn, s akkor sem messzire tvolodtak el az llomsoktl. gy semmikppen sem juthattak el a „titokztos vrosba”, ahogyan ksbb mind tbben neveztk azt a rejtlyes pontot az rk jg s h birodalmban.
Sokig nemcsak az volt bizonytalan, mi van arrafel, hanem az is, hogy voltakppen hol tallhat az a „valami”. Vgl mr a hatvanas vek kzepn arrl szltak ksza, s soha senki ltal meg nem erstett hrek, hogy a rejtlyes pont valahol az tvenkettedik hosszsgi fokon tallhat. Ez a szlessgi fok pedig, amelynek metszsben lttak valami furcst, vagy a 86. vagy a 88. lehet. Mindez persze azt jelenti, hogy egy tbb ezer ngyzetkilomteres terletrl van sz, ahol emberek szinte sohasem jrtak mg, s ahol az idjrs ritkn „kedvez”.
Mit rejt egy rgi trkp?
A kutatk, akiknek az rdekldse az Antarktisz „titokzatos vrosra” irnyul, egy olyan rgi trkp tanulmnyozsban keresnek vlaszt, amelynek elksztse mindmig szinte annyira rejtlyes, mint maga a legends jg alatti telepls...
A trkpre, a ktsgtelenl izgalmas leletre, a Topkapi palota Oszmn Birodalmi Irattrban dolgoz kutatk 1929-ben bukkantak. A mappa, amely azta szmtalan tallgatsnak szolglt alapul, az Oszmn Birodalomban, a XVI. szzad elejn kszlt. Az 1513-as dtummal szignlt trkpen egy Piri Reis nev oszmn kapitny neve llt. A felfedezsrl Paul Kahle nmet orientalista adott hrt elszr 1931-ben, Hollandiban, az orientalistk 18. kongresszusn. Kahle beszmolja valsggal megdbbentette a kongresszus rszvevit, Piri Reis trkpn ugyanis ez volt olvashat: „A partok s a szigetek Colombo trkprl msoltattak t a trkpre.” Mrpedig ha ez igaz, akkor ez a trk trkp megoldhatn a szzadok ta tart vitt, amely arrl folyik: tudta-e Kolumbusz, hogy j kontinenst fedezett fl, vagy gy halt meg, hogy azt hitte: csak egy j tvonalat tallt Kna fel?
A trkp vgl nem adott vlaszt a krdsre. St: j, mg bonyolultabb krdseket vetett fel. Olyanokat, amelyekre mindmig egsz sor tudomnyos s ltudomnyos felttelezs keresi a megoldst.
http://abaspage.multiply.com/journal
|