A nstny cpknl mkdni ltszik a szznemzs kpessge. A megfigyelseket s elbeszlseket most DNS elemzsekkel is altmasztottk, a hmllat nlkl ltrejtt utdoknak azonban komoly genetikai problmkkal kell szembenznik.
A trtnet egy fogsgban l nstny prlycprl szl, akinek gy sikerlt a szaporods, hogy mr hrom ve nem tallkozott egyetlen hm trsval sem. Ugyanakkor tbb msik cpafaj fogsgban l tagjairl is rkeztek mr hasonl jelentsek, melybl a kutatk azt szrtk le, hogy nagy valsznsggel az sszes cpa rendelkezik ezzel a szokatlan kpessggel.
Maga a szzen szls hat vvel ezeltt trtnt a nebraskai Henry Doorly llatkertben, jkora meglepetst okozva a cpahz dolgozinak. Az llatkert 1998 decemberben hozatott hrom kalapcsfej nstnyt, majd szinte napra pontosan hrom v mlva egyikk egy 20 centi hossz cpabbinek adott letet. Az azonban egyetlen napot sem lt meg, a szletst kveten - mg mieltt a gondozk kiemelhettk volna - egy tsks rja tmadsnak esett ldozatul, aki ugyanabban az akvriumban lakott mint a cpk. Az llatkert igazgatja, Lee Simmons azonnal lejegeltette az ivadkot s tadta a Guy Harvey Kutatintzetnek. Az intzet szvetmintkat vett mind a hrom nstny kalapcsfej cptl, majd veken t tart DNS elemzsek kezddtek, ami vgl
megllaptotta, hogy valban az llatkert egyik nstnye az anya.
Az ivadkon elvgzett kutatsok kimutattk, hogy az jszltt nem rendelkezett apai DNS-sel, tovbb csupn anyja genetikai diverzitsnak felt hordozta magban. Az adatok azt bizonytjk, hogy az anynl a szaporods egy nem szokvnyos mdja, az gynevezett parthenogenezis, azaz szznemzs zajlott le. Ebben a folyamatban a nstny ltrehoz egy petesejtet, ami gnjeinek 50%-t tartalmazza, s ezt egy parnyi, genetikailag hasonl sejt olyan viselkedsre kszteti, mintha meg lenne termkenylve, magyarzta Mahmood Shivji, az intzet igazgatja a Discovery News-nak.
A ltrejtt utd ennek kvetkeztben ktszeresen is htrnyba kerlt hagyomnyos ton vilgra jtt trsaival szemben, hiszen nem kapta meg sem az apa genetikai soksznsgt, sem az anya teljes genetikai sszettelt. Shivji spekulcija szerint ilyen szls csak akkor alakulhat ki, amikor a nstnyeknek huzamos ideig nem ll rendelkezskre hm - lsd az llatkerti krlmnyeket -, vagy termszetes kzegben, amikor a tlhalszs kvetkeztben vszesen megcsappan populcijuk.
Br cpknl els zben dokumentltak aszexulis szlst, mindezek mellett az llatvilgban nem egyedi az eset, tbb madrfaj, hll s ktlt is rendelkezik ezzel a kpessggel. A cpk feliratkozsa a listra azonban mgis kiemelked jelentsggel br, mivel a vilg legsibb gerinceseinek csoportjba tartoznak, melynek az ember is tagja. Az emberek s az emlsk azonban nem rendelkeznek ezzel a kpessggel, gy a kutatk azt gyantjk, hogy ez mg a gerinces vonal kialakulsnak korai szakaszban fejldtt ki, a csoportok tbbsge azonban elvesztette a kpessget a kzs stl val elvlskor, ami a cpknl krlbell 450 milli vvel ezeltt zajlott le.