lttagozatok
2006.10.22. 19:28
Az svnyvilg csak fizikai testbl ll, teht egyetlen lttagozat.
Amikor a fizikai testbe behatol a hozz legkzelebb ll flanyagi-flszellemi szubsztancia: az ter- vagy lettest s az anyagszemcsket rendezni s sszerakni kezdi, ezzel kt-lttagozat teremtmny, a nvny jn ltre. (Ahol a Fldn let van, ott tertestnek is jelen kell lennie.)
Mikor pedig az teren kvl a msik flanyagi-flszellemi szubsztancia, az asztrl is beleavatkozik a fizikai anyagba, akkor hrom-lttagozat teremtmny, az llat jn ltre, amelyben a nvnyi rostok izmokk alakultak t, helyvltoztatsra kpes, vgy- s sztnlete van s fejlett bels szervei.
Vgl, amikor az emltett hrom lttagozathoz negyedik, az n, az Ich, a mentl – ami mr szellemi, teht rk let szubsztancia – jrul, akkor jn ltre az ember, aki klsleg, testileg a legfejlettebb emls llatokra hasonlt, belsleg azonban mr nemcsak primitven rezni, hanem gondolkozni s akarni is kpes, s akaratt szisztematikus cselekvsbe is tvinni.
A materialista tudomny a maga primitvsgben az embert pusztn anyagi lnynek tekinti. A keresztnysg a 869. vi konstantinpolyi zsinat eredmnyekppen kt-lttagozat lnynek minsti („Az ember testbl s llekbl ll”). Az okkultizmus a Kr. utn 869 eltti idkben s az 1500-as vektl kezdve ismt hromtagozatnak fogja fel: test, llek, szellem. Test alatt a fizikai testet rti (esetleg az tertesttel egytt), szellem alatt az rk ’Isteni szikrt’, az n-t.
|