Segtk : Ehnaton s Nofretete |
Ehnaton s Nofretete
2006.09.16. 19:27

Az Egyiptom kutatk mr rgen rbukkantak a mindenkori frakat felsorol listkra, ezen vita nem is volt, amig Tel el Amarna romjaira r nem bukkantak az 1800-as vek vge fel. Azta tudunk arrl, hogy a korbban ismert listkrl hinyzik ngy fra, akik kztt volt egy klns klsvel brzolt fra is, aki egy j fvrost pitetett Tel el Amarna nven. Ezt a vrost Atonnak a Nap istennek, az ltala tisztelt egyetlen istennek a tiszteletre alapitotta.
Nem tudni, hogy anyja honnan is szrmazott, azt sem, hogy hol tlttte gyermekkort, hogy tizenht vnyi uralkods utn meghalt-e, vagy tovbb lt? Volt-e trsuralkodja, s ha Szemenhkar az volt, az kije volt neki?
A Wikipdibl:
Ehnaton
eredeti neve: IV. Amenhotep,
uralkodi neve: Noferheprur-Waenr,
neve rgiesebb trsokban Ehnton, Ekhnton,
klfldn Akhenaten vagy Ikhnaton
Az kori Egyiptom 18. dinasztiabeli fraja volt, az i.e. 14. szzadban uralkodott.
III. Amenhotep fra s els (rtsd: f-) felesge, Tiy kirlyn gyermekeknt szletett, uralkodsuk 26. vben (Kr. e. 1362 v. 1379), III. Amenhotepet annak uralkodsnak 38. vben (Kr. e. 1367 v. 1350) vltotta fel, mikor az reg fra hosszas betegsg utn meghalt, a fiatal fra ekkor mindssze 12 ves volt. Ehnaton Kr.e. 1367-tl 1350-ig, vagy 1350/49-tl 1334/33-ig uralkodott.
Felesge s uralkodtrsa volt Nofertiti (ms trsban Nefertiti, Nofre-tete stb., a nv jelentse kb. „a szpsg rkezse”), akinek hres mellszobra az kori mvszet egyik legszebb fennmaradt alkotsa. Hat lnyuk szletett.
Az Amarna-reform
Ehnaton a vilgon elsknt llamvallss tette az egyistenhitet, bevezetve az Egyiptomban rgta tisztelt, de addig elg periferikus szerep, ekkortl R s Ozirisz szerepkrt is rszben magba olvaszt Aton napkorongisten kultuszt, ezzel egyetlen istenre cserlve az addigi f istensget, Amon napistent s az egyiptomi mitolgia szmtalan ms istensgt.
Sajt nevt a reform keretben Amenhoteprl („Amon elgedett”) Ehnatonra („aki hasznos Aton szmra”) vltoztatta, uralkodsnak negyedik vagy tdik vben (Kr. e. 1364 vagy 1346) j fvrost alaptott, Ahet-Atont (Aton fnyhegye, ma: Tell el-Amarna), s udvartartsval odakltztt. Forradalmastotta nemcsak a vallst, hanem a mvszetet is: a korbbi hagyomnyos brzolsmddal szaktva a szobrokon s kpeken realistnak vagy eltlzottan naturalistnak mondhat stlus uralkodott.
Uralkodsnak utols veiben Ehnaton trsuralkodt vett maga mell, egy Szemenhkar nev ifjt, aki feltehetleg az ccse volt (egy msik, valszntlenebb elmlet szerint pedig a frfinak ltztt Nofertiti). Szemenhkar Ehnaton legidsebb lnyt, Meritatont vette felesgl, trsuralkodknt tlttt hrom ve, majd – Ehnaton halla utn – egyedli uralkodknt tlttt nem egszen egy ve alatt igyekezett kiegyezst ktni a rgi s az j valls hvei kzt. Szemenhkar fiatalon elhunyt, hallnak krlmnyei ppgy nem ismertek, mint Ehnaton.
Ezutn restaurci kvetkezett be, visszatrt az Amon-kultusz is. Az j fra, Tutanhamon, aki vagy Ehnaton ccse volt, vagy egy msodfelesgtl szletett fia, s krlbell tzves gyerekknt kerlt trnra, az ltalnos trtnszi vlekeds szerint bbkirly volt. Tutanhamon hamarosan bekvetkez, rejtlyes halla utn egyre zrzavarosabb helyzetbe kerlt az orszg. A kzponti hatalmat vgl Ehnaton volt hadvezre, Horemheb ragadta maghoz, akinek sikerlt Egyiptom nagyhatalmi helyzett s a kzponti frai hatalmat jbl megszilrdtania.
Halla utn utdja, Tutanhamon a papsg nyomsra visszatrt a rgi istenek, kztk mon fisten kultuszhoz. Ehnaton reformjai feledsbe merltek, a sivatag kzepn felptett j vrosa nagyrszt romba dlt, a kisebb ktglkbl (talattokbl) konstrult pletek anyagt ms ptkezsekhez is felhasznltk (gy szerencsre sok megmaradt, ami azrt fontos, mert nem egy ktgla oldala feliratos).
Ehnaton emlkt, ahol csak lehetett, eltntettk, kivakartk a falfeliratokbl, szobrainak arct pedig sszetrtk, de tbb rsos emlknk azrt szerencsre megmaradt rla. Az egyik pldul egy thbai templomfal-felirat, amely valsznleg egyik, a nphez vagy fembereihez intzett beszdt tartalmazza. Ez igen furcsa, mert benne egy talnyos kifejezs tallhat, ti. hogy a rgi, Egyiptomban azeltt tisztelt istenek (sz szerint) „meglltak” (taln mkdni?), beszntettk a mozgst. Ezt egy rgsz a tbbi isten s Aton – az llandan mozg, rkk ltez napkorong, minden let fenntartja, az egyetlen isten – szembelltsaknt rtelmezte.
Fennmaradt Ehnaton szobra is, amit a hagyomny szerint udvari szobrsza, a mvszeti reformer Thotmesz ksztett. Egyik fembere, Ay (vagy Eye) fpap srkamrjnak faln pedig megtallhat Ehnaton irodalmi tehetsgrl igencsak tanskod, Atonhoz rt Naphimnusza, amit az ltalnos vlekeds szerint valban maga a fra klttt.
Az emltett szobor ersen feminin jelleget mutat. Ezt egyesek betegsgnek (ktszveti Marfan-szindrma vagy valamilyen endokrin zavar), msok genetikai aberrcinak (pl. hermafroditizmus) tulajdontjk, ismt msok felttelezik, hogy valjban ni uralkod volt, frfinak maszkrozva (!), ami az egyiptomi trtnelemben egyszer-ktszer bizonythatan elfordult (s ezzel magyarzzk azokat az adatokat, melyek biszexualitsra utalnak). Ez esetben persze krdses, hogy lehetett volna szmos gyereknek az apja...
bvebben: http://hunok.tar.hu/0268.html
//gportal.hu/gindex.php?pg=11527741
/sszelltva Az let virgnak si titka II. alapjn/
http://hiddenincatours.com/tour-of-amarna-egypt-2015-realm-of-the-renegade-ruler-akhenaten/
|