Kzp- s Dl-Amerika civilizciinak mvszete
2006.07.21. 00:59
Kzp- s Dl-Amerika civilizciinak mvszete
I. e. 10 000-ben emberek rkeztek Szibribl Amerika kontinensre, egyes kutatk ezt i.e. 40.000-re teszik. I.e. 9000-re Dl-Amerika mr teljesen benpeslt. I.e. 1200 krl megszletnek az els fejlettebb kultrk: - az olmk civilizci a Mexiki-bl dli partjnl - a chavn az si Peruba.
Az olmkok szertartsi kzpontjaikat a mai San Lorenzoban ptik fel, majd La Venta vlik a legfbb vallsi centrumm. Ez egy serdei, mocsaras vidk volt akkoriban, ezen az ellensges tjon pltek ezek a vrosszer kzpontok, hatalmas, mestersges fldhnysokkal, amelyek tetejn fatemplomok lltak, amiket sajnos nem rztt meg az id. Egy helyen piramist is emeltek. Ezek a kzpontok mreteik ellenre nem tekinthetk igazi vrosoknak, mert br vallsos szertartsok idejn bizonyra igen sok ember gylt ssze, lland lakossguk nem lehetett tbb nhny szz papnl s szolgiknl. Szp szmmal maradtak fenn tlk hatalmas kbl faragott monumentumok (mint pldul a hres tbb tonns kfejek, amelyek vezetiket vagy isteneiket brzoljk – nem tudjuk pontosan), s kisebb jade, bazalt s obszidin szobrok is. Ez utbbiak legtbbje vadllatokat brzol – ltalban jagurt, sast, cpt – gyakran emberi vonsokkal felruhzva (lsd.: meditcis tvltozsok). I.e. 400-ban az olmk civilizci lehanyatlott, a la ventai kzpontot leromboltk – nem tudjuk kik.
I.e. 100 krl megplt az els igazi vros a rgi olmk terletektl szakra: Teotihuachn. ptszetileg tgondolt, megformlt egsz volt. Mindeddig nem sikerlt azonostani a npet, amely felemelte a piramisoknak, palotknak, hzaknak s mhelyeknek ezt a hatalmas egyttest, amelynek egymssal prhuzamos, illetve egymst derkszgben keresztez utci szablyos ngyszgeket alkotnak. A tbb ezer lakhz mindegyike tglalap alak telken plt, triumszeren elrendezett, fallal krlvett bels udvarokban ltek a csaldok. A vros politikai s kulturlis kzpontja a 2km hossz Halottak tja mentn felptett pletkomplexum volt. A keleti oldalon a hres Nap piramis emelkedik (mreteiben szinte teljesen megegyezik az egyiptomi Nagy Piramissal), a Hold piramis az t szaki vgpontjn ll. A dli szent kzpont az gynevezett Ciudela templomegyttes, ahol Quetzalcoatl, a Tollaskgy temploma ll. Dsztsben a kgyfejek virgszirmok, vagy tollak kzl nznek ki. A vros szent pletei voltakppen templomhegyek. Teotihuachn obszidin-monopliummal rendelkezett, s ez a fekete k volt a mvszek s iparosok legjellemzbb nyersanyaga. Ebbl ksztettk szobrocskikat s maszkjaikat. A mvszek igen kedveltk a geometrikus formkat, az brzols ltalban a horizontlis s vertiklis elrendezettsget kveti. A szimmetria szent s srthetetlen. A szerkezet, a forma misztikjn tl a szneknek is kultikus ert tulajdontottak. A kpzmvszet legjavt a freskk jelentettk. Monumentlis templomaikat hatalmas szobrokkal dsztettk. Ezeken vehet leginkbb szre a geometrikus stlus. Az i.sz. 8. szzadban a vrosllam drmai gyorsasggal eltnt. Okt csak tallgatni tudjuk.
Ekzben 2 nagy civilizci virgzott az Andokban a mocsikk s a nazck. Ez utbbi np alkotta meg a nazca-vonalakat. Ezek a hatalmas, a talaj felsznn lthat brk egy fennskon tallhatk az Andokban s kereken 500 km2-nyi terletet foglalnak el. Egyszer mdon kszltek: a talaj fels, stt rtegt flrekotortk (valsznleg a lbukkal), gy napvilgra kerlt a vilgosabb als rteg. A rendkvl kevs es miatt mg ma, 1400 v mltn is lthatak. Lnyegben ngy visszatr elembl llnak: hromszgekbl, ngyszgekbl, egyenesekbl, kr s flkr alak kraksokbl. Geometrikus formkat s llatokat formznak. Visszatrve Kzp-Amerikra, az olmkok helyt a majk vettk t. A lenygz fejlettsg civilizci hat vszzadon t lte virgkort az serdkben. Legjelentsebb vrosuk Tikal volt. Jellegzetessge 7 ikerpiramisa. A prokat tr kti ssze, amelyet egy kisebb csarnok s sztlk dsztenek. Mindegyik ikerpiramis 20 v elteltt szimbolizlja. A majk piramisai lpcszetesek, templomaik pedig hasonltanak a mezopotmiai zikkuratokhoz. rsuk az egyedli teljesen egysges s teljes rsrendszer volt az amerikai kontinensen. Alapja egy sszetett sztagbc. A sztagokat 1-1 kpi szimblum jelli. Falakra s egyb kemlkekre vstk ket, illetve kdexekbe rtk. Kdexeik kifnyestett hncspaprbl kszlt knyvek voltak. A kzps maja terletek mvszei az ember megformlsra koncentrltak, a vrosokban tallt szobrok s dombormvek valsgos alakokat mintztak meg. A stukk dombormvek figuri mellett magyarzszvegeket vstek az utkor szmra. szakon az elvontabb vallsi tmkat kerestk. A maja falfestmnyek a mindennapi letet ragadtk meg, legyen az egy bks pillanat, vagy az isteneknek bemutatott emberldozat. Ezek az esemnyek jelennek meg a kultikus clokra hasznlt, festett kermikon is. Sok romvros az ott-tallt agyagszobrocskrl lett hres. Ezeket formk segtsgvel sokszorostani is tudtk, s gyakran szneztk ket. A 9. szzad vgn a maja civilizci hanyatlsnak indult. A 11. szzad vgre mr a toltkok uraltk a Mexiki-fennskot s a Yucatn-flszigetet. A maja s a toltk kultra keveredett, ennek legjobb pldja Chizchn Itza vrosa. A toltkok Tula vrosban teremtettk meg civilizcijukat. Ez a hamar kereskedelmi kzpontt vlt. Hresek voltak a mzas agyagednyeik. Itt is szmos piramishegy emelkedik az g fel, a leghresebb a Tollaskgy-piramis. Az oldalt dszt domborm a vros harcos rendjeire utal: farkasok, sasok, jagurok. Az 13. szzadban aztn a toltk uralom lehanyatlott.
Ezutn majdnem pontosan egy idben kt np is elkezdte terjeszkedst.
Kzp-Amerikban az aztkok, akik , gy tetszik, nem sokkal gazdagtottk a kzp-amerikai kultrt, csupn urai lettek hadi sikereik ltal. Legnagyobb tettk taln fvrosuk, Tenochitln megalaptsa volt. A vros a Texoco-t szigetecskire plt, s a szrazflddel szles mestersges tltsek ktttk ssze. Valjban a csatornk vrosa volt hatalmas templomokkal s piramisokkal. Romjai ma a vzhinnyal kszkd Mexikvros alatt tallhatk. Az aztkoknl a vrldozat kultusza iszonyatos mrtkv fajult, nha tbb 1000 embert is felldoztak egy alkalommal. Kt vszzad alatt leigztk egsz Kzp-Amerikt, s minden bizonnyal tovbb is terjeszkedtek volna, ha meg nem rkeznek a spanyolok s kt v alatt le nem igzzk ket.
Ekzben az inkk is megteremtettk a maguk birodalmt, amely a mai szak-Ecuadortl Chile kzepig terjedt. Akrcsak az aztkok, k is egy hossz fejldsi folyamatot tetztek be. Ksztettek tarka sztteseket s agyagednyeket, amelyekre jellemzek voltak az absztrakt mintk, tovbb aranybl s ezstbl is ksztettek dsztrgyakat. Nagy ptmesterek voltak, ezt tanstja fvrosuk, Cuzco, valamint a hegyi vros Machu Picchu, amely mintegy 3000 m magassgban plt az azonos nev hegy tetejn. Az ptkezsekhez ktmbket hasznltak, s ezeket olyan pontossggal faragtk ki s illesztettk ssze habarcs nlkl, hogy mg egy kspengnyi rs sem fedezhet fel kzttk. Az inka birodalom rvid lete a spanyolok megjelensnek tudhat be. A hdtk kmletlenl elpuszttottk ket.
|